Konieczność realizacji obowiązków związanych z kadrami i płacami powoduje, że przedsiębiorcy coraz częściej zadają sobie pytanie – czy lepiej zatrudniać własną kadrową, a może wybrać outsourcing kadr i płac?

Kadry i płace w przedsiębiorstwie

Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników, czyli pracodawca posiada obowiązki kadrowo-płacowe. Wynika to z przepisów prawa, w tym w szczególności z Kodeksu pracy.

Wśród obowiązków przedsiębiorcy znajdują się między innymi:

– zawieranie umów o pracę i umów cywilnoprawnych
– rozliczenia płac pracowników
– prowadzenie aktów pracowniczych
– ewidencja czasu pracy pracowników
– przygotowywanie deklaracji dla ZUS, PFRON, US
– przeszkolenie pracowników w dziedzinie BHP
– wysyłanie pracowników na badania medycyny pracy

Te właśnie obowiązki przedsiębiorca może prowadzić samodzielnie, ale najczęściej zlecane są one fachowcom w tej dziedzinie. Czy lepsza będzie własna kadrowa, a może outsourcing?

Własna kadrowa

Otwarcie własnego działu kadrowo-płacowego jest związane z koniecznością zatrudnienia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. To z kolei niesie ze sobą wysokie koszty.

Pojawiają się również dodatkowe opłaty, na przykład dotyczące zakupu odpowiedniego oprogramowania do obsługi kadr i płac, wyznaczenia przestrzeni do działalności, wyposażenia biura w niezbędne meble, sprzęty oraz inne przedmioty.

Własna kadrowa ma jednak jedną niezaprzeczalną zaletę – przez cały czas skupiona jest na prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych dla przedsiębiorstwa.

Outsourcing kadrowo płacowy

Alternatywnym rozwiązaniem dla otwarcia własnego działu jest outsourcing kadrowo płacowy. Outsourcing polega na zleceniu czynności zewnętrznej firmie, która dysponuje właściwym do tego zapleczem.

Firmy zewnętrzne świadczące usługi kadr i płac zatrudniają specjalistów w tej dziedzinie, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu mogą zapewnić każdemu z klientów pełne i profesjonalne wsparcie.

W porównaniu z zatrudnieniem specjalisty outsourcing kadrowo płacowy jest przede wszystkim tańszy, a przy tym tak samo efektywny w realizacji wszystkich obowiązków związanych z kadrami i płacami, co czyni z niego korzystną propozycję przeznaczoną także dla mniejszych przedsiębiorstw.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here