Najbardziej znane zabytki w Malborku

16. Marzec 2017 Bez kategorii 3

W chwili obecnej Malbork to miasto powiatowe na Pomorzu. Pamiętajmy jednak, że było kiedyś twierdzą krzyżacką. Po słynnej bitwie pod Grunwaldem wojska polskie oblegały nawet zamek malborski, jednak bez sukcesów. W XV wieku przeszedł pod panowanie polskie. Dotąd można w mieście zobaczyć wiele ciekawych zabytków, które przypominają urozmaiconą historię miasta.

Najważniejszym zabytkiem jest oczywiście słynny Zamek Krzyżacki. Sam budynek reprezentuje typową architekturę gotycką. Budowę rozpoczęto już w XIII wieku, aż do końca XV wieku obiekt należał do zakonu krzyżackiego. Później stał się własnością polską, a konkretnie do 1772 służył jako rezydencja królów Polski. Druga wojna światowa przyniosła poważne zniszczenia, jednak zamek został odrestaurowany. Obecnie jest otwarty dla zwiedzających, znajduje się tu muzeum, gdzie można obejrzeć liczne wystawy tematyczne.

Ogromne wrażenie robi także zabytkowy ratusz w Malborku, jest to obiekt, którego budowa miała miejsce już w drugiej połowie XIV wieku. Dwukondygnacyjny budynek został odrestaurowany na początku XX wieku przez Conrada Steinbrechta. Uwagę zwraca natychmiast charakterystyczny dach z dwoma bogato zdobionymi szczytami oraz wieżyczka. To jeden z ciekawszych zabytków Malborka.

Nie można zapomnieć i o zabytkach o charakterze sakralnym w Malborku. Chodzi tutaj zwłaszcza o kościół św. Jana z XIV wieku. Interesującym zabytkiem, który także warto odwiedzić w trakcie pobytu na Pomorzu jest malborski kościół św. Jerzego. To budynek z początku XVIII wieku, czyli już z czasu, gdy Malbork znajdował się w polskich rękach. To piękny obiekt utrzymany w stylu barokowym.

W Malborku do dzisiaj możemy zobaczyć jeszcze resztki murów obronnych, które wzniesiono w epoce średniowiecza (a konkretnie w XIV wieku) z cegły. W obrębie murów obronnych znajduje się Brama Mariacka, gotycka budowla z nadbudówką z XIX wieku. Na uwagę zasługuje także Brama św. Ducha, zwana także Garncarską, która pochodzi prawdopodobnie z 1380 roku.

Osoby, które mają ochotę na urlop w Malborku nie muszą się przejmować kwestią noclegów. Baza miasta jest bardzo rozbudowana. Po wyszukiwaniu frazy "noclegi Malbork" w internecie każdy znajdzie co najmniej kilka interesujących dla siebie ofert. W wielu obiektach można dokonać rezerwacji online. Z Malborka jest już całkiem niedaleko do Gdyni, o wakacjach w której opowiadaliśmy nieco wcześniej.

3 thoughts on “Najbardziej znane zabytki w Malborku”

Marta1988 on 22 marca 2017 Odpowiedz

Piękne miasteczko, mogłabym się tam przeprowadzić.

Krzysztoff on 22 marca 2017 Odpowiedz

Szlaki zamków krzyżackich są imponujące pod każdym względem.

slalom gigant on 29 marca 2017 Odpowiedz

Ja tam wolę wypoczynek i nocleg w Gdyni, krzyżackie zamki to nie moje klimaty