Przyroda i zabytki w Niechorzu

22. Marzec 2017 Bez kategorii 2

Jedną z najatrakcyjniejszych nadmorskich miejscowości wypoczynkowych na terenie Pomorza Zachodniego, na terenie gminy Rewal jest Niechorze. Położone nad rzeką Liwką, jeziorem Liwia Łuża i Morzem Bałtyckim. Akwen otaczający miejscowość to pozostałość dawnej zatoki morskiej, do niedawna uznawane było za miejsce rekreacji, obecnie to cenne miejsce przyrodnicze – ścisły rezerwat przyrody.

Najpiękniejszymi walorami Niechorza jest otoczenie jeziora, stanowiącego siedliska ptaków wodno–błotnych. Następnie rzeka, która jest naturalną granicą miedzy sąsiadującymi miejscowością – Pogorzelicą. Kolejnym aspektem, przyczyniającym się do zalet tych terenów jest klimat nadmorski, czyste klifowe plaże oraz cisza i spokój. Alternatywą nadmorskiego pobytu jest Jastarnia, gdyż leży ona na półwyspie.

Niechorze jest miejscowością zamieszkałą przez niewielką liczbę mieszkańców. Odnajdziemy tutaj ostoję, tak potrzebną podczas wakacji. Noclegi w tej małej osadzie to przede wszystkim domy wczasowe i pensjonaty, kwatery czynne cały rok, sezonowo otwarte campingi i pola namiotowe. Materia noclegowa przygotowana jest pod każdego turystę, niezależnie od preferencji, wieku czy pory roku, w której zdecydujemy się na odpoczynek w tej pięknej części polskiego wybrzeża.

Miejscowość jest rozległa, ale wszędzie jest blisko, doskonale nadaje się na spacery krajoznawcze, rowerowe brzegiem morza. Główna Aleja Bursztynowa stanowi centrum miejscowości. Są tutaj przygotowane sezonowo czynne bary, restauracje, lodziarnie. Atrakcje na miejscu, oprócz tych przyrodniczych (jezioro, rzeka, morze) to przede wszystkim Latarnia Morska, która góruje nad miejscowością, bowiem ma wysokość ponad 45 metrów, a zlokalizowana jest przy klifowym wybrzeżu. Taras widokowy to możliwość podziwiania Bałtyku i okolicznych miejscowości.

W sezonie miejscowość uchodzi za zagłębie sportów plażowych – rozgrywane są tutaj zawody siatkówki. Ale atrakcje osady to także zabytkowe Domki Rybackie z XVIII i XIX wieku oraz stara stacja i kursująca pomiędzy okolicznymi miejscowościami kolejka zabytkowa, która stanowi rozrywkę nie tylko dla najmłodszych. Widok buchającego dymem parowozu na stałe wpisał się już w krajobraz Niechorza, bowiem nie często spotyka się już czynną kolejkę wąskotorową. Jest tutaj też Muzeum Rybołówstwa Morskiego, które posiada ciekawą kolekcję związaną z morzem.


2 thoughts on “Przyroda i zabytki w Niechorzu”

  • 1
    fulq on 23 marca 2017 Odpowiedz

    Wspominamy czasami z rodzinką bardzo mile spędzone chwile w Niechorzu, dla turystów z dziećmi polecamy wybrać jakieś gospodarstwo agroturystyczne, gdzie dzieci będą mogły zasmakować trochę życia wiejskiego.

  • 2
    Pawełek80 on 29 marca 2017 Odpowiedz

    Niechorze to bardzo dobre miejsce na wczasy, pomimo tego, że to bardzo popularna miejscowość, to nie ma tam masy turystów. No i noclegi w bardzo przystępnej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>