Egzaminy są stresujące i czasami można odnieść wrażenie, że bardziej stresują się rodzice niż dzieci. Jednocześnie są rodzice, którzy wykazują zbyt duże zdenerwowanie, co także nie służy ich dzieciom, wszak w negatywny sposób przekłada się na nie. Ale też rodzice nie mogą być obojętni i muszą wykazać zaangażowanie. Zatem tutaj pojawia się pytanie, co każdy z nich powinien wiedzieć o egzaminach dziecka i jak może mu pomóc?

Teoria jest ważna

Na pewno każdy z rodziców powinien wiedzieć, kiedy odbywają się egzaminy. Niby wydaje się to oczywiste, ale gdyby zapytać o to ojców, to już nie każdy może pochwalić się taką wiedzą, która wydaje się przecież oczywistością. Wielu ojców uważa, że dziecko kończąc szkołę podstawową powinno wykazywać się już samodzielnością i wiedzieć wszystko choćby na temat egzaminu ósmoklasisty. Jednak prawda jest taka, że dzieci w tym wieku są nastolatkami, a jak wiadomo z nastolatkami bywa różnie i akurat odpowiedzialność stoi w opozycji do tego jak zazwyczaj się zachowują. Owszem są dzieci w tym wieku, które potrafią zadbać o siebie i potrafią przygotować się do egzaminu, a w razie konieczności prosić o pomoc, ale jednak są one w mniejszości. W pozostałych przypadkach to raczej rodzice muszą przypominać, że trzeba się uczyć i najwyższy czas wyłączyć komputer i zacząć odrabiać zadania domowe. Ale wróćmy do tego, co jeszcze rodzice powinni wiedzieć. A taką informacją jest to, jak wygląda sam egzamin, z jakich części się składa i jak długo trwa. Dzięki takiej wiedzy możecie rzeczywiście lepiej pomóc dziecku i poćwiczyć z nim określone zagadnienia, sprawdzając przy tym, czy w trakcie egzaminu jest w stanie zdążyć.

Pomoc nauczyciela

Informacja o egzaminie ósmoklasisty powinna też pochodzić od nauczycieli. Otóż przez egzaminami próbnymi powinno zostać zorganizowane spotkanie. W obecnej sytuacji może być to trudne, ale jednak zawsze można zorganizować wersję online. Do tego w razie wątpliwości zawsze można skontaktować się z danym nauczycielem. Należy choćby dowiedzieć się, jak wygląda ilość przerobionego materiału. To, że dzieci mają zaległości jest oczywistością i pewnikiem, ale jak duże są te zaległości? Cóż w tym przypadku bywa różnie, dlatego nauczyciel danego przedmiotu powinien poinformować rodziców, na jakim etapie skończył przerabiać materiał, bo tylko taka współpraca i informacja sprawią, iż będziecie w stanie lepiej przygotować Wasze dziecko do egzaminu, który swoją drogą zbliża się wielkimi krokami.

Naukę czas zacząć

Wiadomym jest, że sytuacja spowodowana pandemią sprawiła, iż dzieci mają zaległości, a nauczanie online obecnie nie poprawia sytuacji. Ale obecnie nie ma co liczyć na to, ze sytuacja się poprawi, dlatego też czym prędzej należy zacząć nadrabiać zaległości ze swoim dzieckiem. Na początek warto sprawdzić, jak wygląda wiedza i realne umiejętności z obecnie przerobionego materiału. Dopiero potem można przejść do realnego nadrabiania zaległości. I tutaj musicie wykazać się dużą dawką cierpliwości, bo uczenie nastolatka jej wymaga. Dodatkowo koniecznie musicie przygotować odpowiednią atmosferę oraz strefę nauki. Dziecko powinno uczyć się w sprzyjających warunkach. Należy wyłączyć tv, komputer czy smartfona, czyli maksymalnie ograniczyć sytuacje, które mogłyby rozpraszać dziecko. Do tego bardzo ważna jest powtarzalność i systematyczność. Nie można uczyć dziecka raz w tygodniu po kilka godzin, bo może to być dla niego zbyt długi czas. Można natomiast skrócić ten czas i przy tym postawić na codzienną naukę. Przyda się tu wyrobienie rutyny, która bywa bardzo pomocna.

Zdrowa dieta i sen

Aby nauka przebiegała w dobrej atmosferze, ważne jest nastawienie oraz cierpliwość. Jednak nie można zapomnieć też o tym, jak ważna jest właściwa dieta i sen. Otóż dziecko powinno zawsze zdrowo się odżywiać, podobnie jak Wy. Warto więc zmienić nawyki żywieniowe i zrezygnować z jedzenia śmieciowego. Dieta powinna być oparta na dużej ilości warzyw. Zamiast napojów kolorowych czy gazowanych należy pić sok i wodę. Nie można zapominać, że także wypoczynek, w tym sen, jest niezbędny, by zachować cierpliwość, ale i skupienie.

A na końcu przypominamy, aby zadbać też o przyjemności i od czasu do czasu wybrać się na wspólny wyjazd czy spędzić czas rodzinnie w parku trampolin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here