Jak skutecznie szukać pracyKażdy z nas, na pewnym etapie życia, staje przed decyzją o rozpoczęciu poszukiwań pracy. Chcemy aby praca, którą będziemy podejmować sprawiała nam przyjemność, żeby była dobrze płatna, a także żeby odpowiadała naszym zainteresowaniom i oczekiwaniom jeżeli chodzi na przykład o system zmianowy. Na przełomie całego naszego życia, znajdziemy się pewnie w niejednym miejscu, które będzie zasilało nasz domowy budżet. Poszukiwania wymarzonego miejsca pracy trwają czasem nawet całe życie. Wobec tego jak skutecznie szukać pracy, która będzie odpowiadała naszym kryteriom?

Sposoby szukania pracy

Sposoby szukania pracy są różne. Zaczynając od najbardziej powszechnego, czyli rejestracji w Urzędzie Pracy, a kończąc na bardziej nowoczesnym, czyli szukaniu ofert poprzez internet. Oferty pracy znajdziemy nie tylko w urzędzie i na stronach internetowych powstałych w tym celu, ale również w gazetach, a także na wielu grupach tworzonych na portalach społecznościowych. Często także na witrynach np. sklepów, barów, restauracji są wywieszane informacje o poszukiwaniu pracowników. W takim razie jak skutecznie szukać pracy, aby nasze poszukiwania były najefektywniejsze? Najlepiej nie ograniczać się do jednej formy. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wszystkich źródeł, które są nam dostępne. Ofert jest naprawdę sporo, natomiast pozostaje kwestia tego, którymi z nich będziemy zainteresowani oraz skąd otrzymamy odpowiedź. Jeżeli chodzi o sposoby szukania pracy, warto także dodać, że nie ma zasady na to, który sposób jest najskuteczniejszy.

Jeżeli pracodawca wystawia swoje ogłoszenie korzystając z danego środka informacji, to zapewne ten środek jest dla niego odpowiednim. Rozważmy jeszcze jak skutecznie szukać pracy, aby ją dostać, gdy znajdziemy już tą wymarzoną.

CV i list motywacyjny

sposoby szukania pracyPrzede wszystkim bardzo ważnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego CV oraz listu motywacyjnego. List motywacyjny nie zawsze jest wymagany przez pracodawców, natomiast CV to podstawa. Ważne, aby zostały umieszczone w nim wszystkie najważniejsze informacje, którymi możemy się wykazać. Pamiętajmy, aby uwzględnić w CV swoje dane osobowe oraz dane kontaktowe, wykształcenie jakie zdobyliśmy oraz doświadczenie zawodowe. To są najważniejsze elementy, które powinno uwzględniać nasze CV. Warto także uwzględnić w swoim CV informacje dodatkowe jak na przykład skończone kursy, informację na temat posiadanych umiejętności lub zainteresowań. To czy posiadamy prawo jazdy, książeczkę do celów sanitarno epidemiologicznych lub inne dokumenty, które ułatwią nam przyszłą pracę, również powinno zostać zapisane. Jeżeli chodzi o list motywacyjny, to ułatwia on pracodawcy nasze wstępne poznanie. Powinny się w nim znaleźć informacje dotyczące naszego wykształcenia, umiejętności, informacje wyjaśniające dlaczego jesteśmy zainteresowani akurat tą ofertą i akurat u tego pracodawcy. Nie zapominajmy także o tym, aby uwzględnić w liście motywacyjnym korzyści, które wynikną dla pracodawcy w związku z przyjęciem nas do jego firmy. Reasumując, jak sama nazwa wskazuje, list motywacyjny powinien zmotywować pracodawcę do tego, aby to właśnie nas przyjął na stanowisko, na które aplikujemy.

Nie siedź bezczynnie w domu

Jeżeli nawet trafia nam się w życiu okres, że nie możemy znaleźć pracy, która nas interesuje to i tak nie siedźmy w domu. Warto rozważyć chociażby bezpłatny staż. Dzięki temu zyskamy doświadczenie. Oczywiście staż najlepiej jest dobierać w kierunku w jakim planujemy naszą karierę. Jeżeli chcemy projektować strony internetowe, to szukajmy stażu, który pozwoli nam podnieść umiejętności związane na przykład z tworzeniem grafiki. Możemy również próbować nauczyć się na przykład nowego języka programowania. Nawet jeżeli pewne prace będziemy wykonywali w ramach nabierania doświadczenia i nic nie zarobimy, to zyskujemy bezcenne umiejętności, które będziemy mogli przedstawić naszemu potencjalnemu pracodawcy.

Rozwijaj swoje pasje

Warto mieć pasje, tacy pracownicy są postrzegani przez potencjalnych szefów znacznie lepiej. Jeżeli wpisujesz do swojego CV, że lubi pływać jachtem to wydajesz się ciekawą osobą. Oczywiście nie nakłaniam nikogo do kłamstwa, zwłaszcza, że takie kłamstwo łatwo może wyjść, jak to się mówi kłamstwo ma krótkie nogi.

Podsumowując

Podsumowując dzisiejszy artykuł dotyczący tego jak skutecznie szukać pracy, w pierwszej kolejności należy przygotować odpowiednie CV, którym będziemy aplikować na interesujące nas stanowiska. CV jest dokumentem uniwersalnym, natomiast jeżeli chodzi o list motywacyjny, to pamiętajmy, że jest on pisany bezpośrednio pod dane stanowisko, daną firmę i nie zawsze jest wymagany. Miejsc, w których są wystawiane ogłoszenia dotyczące pracy jest sporo, w ich doborze mamy pełną dowolność, zatem do dzieła!

Rozwijaj siebie, inwestuje w swój rozwój biorąc udział w szkoleniach i stażach oraz pielęgnuj swoje pasje. Dzięki temu szybko zobaczysz, że staniesz się poszukiwanym na rynku pracy i wiele osób chętnie Cię zatrudni do swojej firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here