Oleje, takie jak słonecznikowy czy rzepakowy, wykorzystywane są każdego dnia w ogromnej ilości. Używamy ich, aby przygotować wiele potraw na ciepło i na zimno. Największe zużycie olejów odnotowuje się w różnego rodzaju punktach gastronomicznych. Dlatego jego prawidłowa utylizacja jest bardzo ważna. Niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami restauracji, czy też po prostu gotujemy w domu dla rodziny – wszyscy powinniśmy wiedzieć, co zrobić ze zużytym olejem spożywczym.

Wylewanie oleju do kanalizacji – dlaczego nie powinno się tego robić?

Zdarza się, że niektóre restauracje smażą w tym samym oleju wiele potraw. Może to mieć bardzo negatywne konsekwencje, ponieważ podgrzewany wiele razy tłuszcz uwalnia toksyny o działaniu rakotwórczym. Dlatego zawsze powinno się smażyć na świeżym oleju. Jest to jednak równoznaczne z częstą koniecznością pozbywania się jego dużych ilości. Niestety często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do kanalizacji sanitarnej. Absolutnie nie powinno się tego robić – w niskim temperaturach olej tężeje, a wtedy istnieje wysokie ryzyko zablokowania rur. Jeśli tłuszcz zostanie wylany do kanalizacji, a na swojej drodze napotka inne odpady, to tworzą się góry tłuszczowe, które z czasem obrastają w coraz to nowe warstwy. To zatyka kanalizację, a następnie może wypchnąć ściek na ulicę. Miało to miejsce w Londynie w 2013 roku – wiele znajdujących się w sąsiedztwie toalet wylało. Dlatego, aby oszczędzić problemów sobie oraz innym mieszkańcom miasta, lepiej trzymać się od tego rozwiązania z daleka.

Co zrobić ze zużytym olejem spożywczym?

Zużyty olej spożywczy można przelać do słoika bądź butelki i umieścić w koszu na odpady zmieszane. To rozwiązanie sprawdzi się w wypadku, gdy nie produkujemy dużych ilości zużytego oleju. Olej można też zawieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, jednak nie zawsze zostanie on przyjęty od prywatnej osoby. W przypadku właścicieli restauracji, to dobrą opcją jest skorzystanie z usług specjalnej firmy. Takie przedsiębiorstwa odbierają olej z restauracji i przekazują go do recyklingu – następnie olej jest wykorzystywany do produkcji biopaliw. Jest to więc ekologiczny sposób na pozbycie się oleju, dobry dla planety. Zużyty olej nie tylko nie zatka miejskiej kanalizacji, ale i zostanie ponownie wykorzystany. To rozwiązanie z całą pewnością pozbawi wiele osób prowadzących restauracje problemów. Taka usługa kosztuje od kilkudziesięciu złotych na miesiąc. Jest zależna od ilości zużytego tłuszczu, jakiej chcemy się pozbyć.

Co jeszcze można zrobić ze zużytym olejem?

Jeśli zużyty olej nam zawadza, jednak jego ilości nie są znacznie, to interesującym pomysłem jest zrobienie z niego mydła własnej produkcji. Do tego celu sprawdzi się olej rzepakowy bądź kokosowy. Takie mydło można wykorzystać w praniu bądź przy sprzątaniu – poradzi sobie z czyszczeniem silnych zabrudzeń. Nie należy go jednak wykorzystywać do mycia rąk. Zrobienie mydła ze zużytego oleju to rozwiązanie bardzo ekologiczne – równocześnie pozbędziemy się zużytego oleju i będziemy mieli czym zastąpić silne detergenty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here