Gdy przytłaczają nas problemy dnia codziennego i przestajemy mieć jakakolwiek energię do życia, tracimy motywację i opadamy z sił. Niestety dosyć łatwo wpaść w taką sytuację, a  o wiele ciężej jest się z niej wydostać, ponieważ lepiej nam zostać w miejscu, niż walczyć i zrobić krok w przód. Gdy czujemy się zdemotywowani, musimy na nowo odnaleźć chęci do życia. Nie tylko ludzie sukcesu mają prawo do szczęścia i bycia zmotywowanym, ten stan może osiągnąć każdy z nas i spełniać własne marzenia. W jaki sposób zatem poczuć chęć do życia na nowo się zmotywować?

Skupmy się na sobie

Wiele osób ma w zwyczaju bardziej troszczyć się o swoich bliskich niż o siebie. Musimy zając się dziećmi, chorym mężem, strapioną mamą, czy zakłopotaną siostrą. Z pewnością wszyscy to doceniają, jednak musimy myśleć przede wszystkim o sobie, bo nikt tak o nas nie zadba, jak my sami.

Im szybciej to zrozumiemy, tym lepiej dla nas, dlatego skończmy obserwować szczęście wszystkich dookoła i sami zacznijmy myśleć w podobny sposób. Nie traktujmy siebie jako kogoś mniej ważnego, również mamy prawo przeżyć własne życie w taki sposób, jaki sobie tylko wymarzymy.

Zastanówmy się więc, co kochamy w życiu robić, co sprawia nam radość i powoduje, że się rozwijamy i na tym się skupmy. Odsuńmy od siebie rzeczy i czynności, które sprawiają, że czujemy się gorzej lub demotywujemy się. Utrzymujmy również kontakt wyłącznie z tymi osobami, które mają na nas pozytywny wpływ, a unikajmy tych, którzy mają na nas działanie destrukcyjne.

Nie czekajmy wiecznie na lepszy moment

Znamy dobrze to uczucie, kiedy mówimy sobie, że jeszcze nie jesteśmy na coś gotowi. Prawda jest jednak taka, że nigdy nie będziemy, a odpowiedni moment, by zacząć działać nigdy nie nastąpi. Odkładanie wiecznie czegoś na później, czyli „zacznę od poniedziałku”, „zacznę od przyszłego miesiąca” to jedynie  wymówki, by nie musieć podejmować już wyzwania.  Zastanówmy się wtedy czy my naprawdę tego chcemy, skoro nie chce nam się nawet zacząć?

Podejmijmy zatem następujące działania:

  • Co masz zrobić dziś zrób…dziś. Jeśli startujemy z rzucaniem palenia, ćwiczeniami czy oszczędzaniem pieniędzy zróbmy to już tego dnia, spontanicznie – szybko okaże się, że nie było to aż tak bolesne, a nasze pragnienie osiągnięcia celu będzie nas skutecznie motywowało.
  • Zwlekanie z czymś nie spowoduje, że staniemy się bardziej zmotywowani. Jeśli chcemy osiągnąć sukces, wyrzućmy ze swojego słownika takie zwroty, jak: „nie teraz”, „nie chce mi się”, „nie mam siły”, „brakuje mi czasu”.
  • Pamiętajmy, że każdy moment będzie nam się wydawał nieodpowiedni, jednak ten właściwy nigdy nie nadejdzie. Zawsze znajdziemy sobie pewne przeciwności, które będą nas odsuwać od naszego celu, pytanie tylko czy wystarczająco się zmotywujemy i je pokonamy, czy wolimy się poddać i nie osiągnąć sukcesu.

Zmieńmy marzenia w działanie

Każdy z nas lubi wyobrażać sobie to, czego pragnie i jakby to były. Gdybyśmy to osiągnęli lub mieli. Pora skończyć snuć jedynie plany, a zacząć działać, żeby marzenia zmienić w rzeczywistość. Znamy dobrze uczucie, kiedy zaczynamy coś planować od jutra, od nowego tygodnia, miesiąca, bądź roku. W praktyce jednak nic się nie zmienia, ponieważ brakuje nam motywacji, by podjąć wyzwanie.

Skończmy więc odkładać coś na konkretny czas i zacznijmy działać tu i teraz. Każdy z nas może być właśnie takim człowiekiem sukcesu, a ci, których podziwiamy, osiągnęli to właśnie dzięki odpowiedniej motywacji. Nie liczy się bowiem planowanie i rozmyślanie, lecz wyłącznie działanie, nic nie wydarzy się samo z siebie.

Najważniejsze, aby dokładnie poczuć swój cel. Przykładowo: gdy pragniemy zrzucić zbędne kilogramy, nie wystarczy, że powiemy sobie w głowie „schudnę!”. Musimy dokładnie zaplanować naszą ścieżkę do celu i poczuć, że cel jest nasz. Nie możemy też doprowadzić do sytuacji, w której ktoś wywiera na nas presję, abyśmy coś zrobili. Musi to być nasza świadoma decyzja, a droga do celu powinna być motywującym wyzwaniem, a nie ścieżką przez mękę.

Uwierzmy w siebie

Nic się samo nie zrobi i nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Jednak praca nad sobą przynosi bardzo dużo satysfakcji i zaczynamy wierzyć, że jesteśmy zdolni osiągnąć wszystko. Motywacja nigdy sama się nie pojawi i jeśli na nią czekamy, to możemy od razu sobie odpuścić. Kiedy poczujemy się zmotywowani? Wtedy, gdy zauważymy pierwsze rezultaty naszych starań: kilka kilogramów mniej, tydzień bez papierosa czy dwieście złotych na koncie oszczędnościowym – to nasze małe sukcesy, które pobudzą nas do dalszego działania, jednak by je osiągnąć, musimy się ruszyć.

Skończmy też zastanawiać się nad tym, czy damy sobie radę, czy też nie, bo nigdy nam się nic nie uda. Ile razy każdy z nas pomyślał sobie „łatwo Wam mówić, to wcale nie jest takie proste” ? To naprawdę jest proste! Decyzja należy wyłącznie do nas – jeśli chcemy coś w życiu osiągnąć, musimy się ruszyć, tu i teraz. Jeśli nie zależy nam na spełnianiu marzeń, pozostańmy w miejscu, w którym jesteśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here