Obecny rok przyniósł ze sobą ogromne wzrosty cen energii. Jeśli zastanawiasz się jak oszczędniej ogrzewać swój dom, serdecznie zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Nikogo nie dziwi ogromne zainteresowanie metodami na oszczędne ogrzewanie. Zbliżająca się wielkimi krokami zima dla wielu indywidualnych odbiorców gazu może okazać się niezwykle trudna. Problemów mogą spodziewać się szczególnie ci właściciele gospodarstw domowych, w których spala się duże ilości błękitnego paliwa. W obliczu tak wysokich cen gazu ziemnego oraz energii elektrycznej coraz bardziej rozsądne wydają się inwestycje w najróżniejsze rozwiązania grzewcze pozwalające na oszczędniejsze ogrzewanie. Sprawa szczególnie jest istotna dla odbiorców firmowych, którzy niestety najczęściej nie mogą skorzystać z pomocy ze strony państwa, np. w postaci omawianych ostatnio zamrożeń cen energii.

Urządzenia wykorzystujące OZE

Odnawialne źródła energii cieszyły się w XXI wieku ogromnym zainteresowaniem, a ostatnie zawirowania widoczne na rynkach paliw w Europie jeszcze bardziej go zintensyfikowały. Osoby, które zainwestowały w takie urządzenia przed laty, obecnie najprawdopodobniej tylko w niewielkim stopniu odczują zapowiadane ogromne podwyżki cen w zbliżającym się sezonie grzewczym. Jakie urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii są w Polsce najpopularniejsze? Na dachach wielu budynków jednorodzinnych możemy zauważyć kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne. Chociaż oba typy urządzeń z pozoru są do siebie bardzo podobne, ich działanie jest bardzo odmienne. Jak sama ich nazwa wskazuje pozyskują one energię uwięzioną w docierających do ich powierzchni promieniach słonecznych. Kolektory słoneczne zamieniają ją w energię cieplną, która zazwyczaj jest wykorzystywana do podgrzewania ciepłej wody, natomiast panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Można ją wykorzystać w domowej instalacji w dowolny sposób, a jej nadmiar można zmagazynować bądź sprzedać.

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się pompy ciepła. Są to zaawansowane technologicznie urządzenia pozwalające niejako przenosić energię cieplną z jednego miejsca w drugie. A jak można się łatwo przekonać, energia cieplna jest zgromadzona wszędzie wokół nas: w powietrzu, wodzie, a także gruncie, po którym stąpamy. Nawet, gdy na zewnątrz panuje mróz, energia cieplna nadal tam jest – w przeciwnym razie panowałaby temperatura zera bezwzględnego. Pompy ciepła niejako tłoczą ciepło z tych różnych miejsc do instalacji grzewczej. W zależności od źródła ciepła rozróżnia się pompy ciepła powietrzne, pompy ciepła gruntowe oraz wodne. Ze względu na stosunkowo niewielki koszt oraz łatwość instalacji w Polsce najchętniej stosuje się powietrzne pompy ciepła.

Kocioł gazowy – na jaki się zdecydować?

W Polsce mnóstwo budynków jest ogrzewanych gazem ziemnym. W dobie rosnących cen tego błękitnego paliwa mnóstwo osób zastanawia się nad metodami ograniczania jego zużywania. Każdy procent obniżenia jego zużycia oznacza niższe rachunki za ogrzewanie. Jeśli stoisz przed wyborem kotła gazowego do swojego mieszkania lub firmy, niewątpliwie warto zainteresować się kotłami kondensacyjnymi. Jak dowiadujemy się od specjalistów z firmy Instalatorsanitarny.com.pl, te znakomite urządzenia charakteryzują się nawet 30% większą sprawnością energetyczną w porównaniu do swoich typowych odpowiedników. A zatem inwestując w kocioł kondensacyjny możemy podczas sezonu grzewczego liczyć nawet na trzydziestoprocentowe oszczędności. W obliczu bardzo wysokich cen paliw, taka liczba może oznaczać spore zyski. Jeśli bierzemy pod uwagę zakup kotła kondensacyjnego warto brać pod uwagę fakt, że oczywiście kocioł kotłowi nierówny – warto decydować się na urządzenia znanych sprawdzonych marek. Na przykład firma In-serwis oferująca autoryzowany serwis Buderus zwraca uwagę na fakt, że urządzenia tej marki mają zapewniony łatwy dostęp do autoryzowanego serwisu oraz dobrze zaopatrzonej bazy części zamiennych, co ma ogromny wpływ na szybkość oraz skuteczność w usuwaniu ewentualnych usterek.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Zastanawiając się nad oszczędnym ogrzewaniem domu jednorodzinnego warto wiedzieć, że niskie rachunki za ogrzewanie niekoniecznie muszą wynikać tylko z projektu instalacji grzewczej. Na wysokość kosztów ogrzewania wpływ ma bowiem nie tylko wydajność instalacji co, ale również jakość ocieplenia budynku. Nawet najlepsza instalacja grzewcza nie zapewni taniego ogrzewania, jeśli sam budynek będzie w bardzo łatwy sposób oddawał wyprodukowaną energię cieplną na zewnątrz. To właśnie dlatego coraz bardziej popularne są systemy rekuperacji – czyli wentylacji umożliwiającej odzysk ciepła ze zużytego, wydalanego na zewnątrz budynku powietrza. Na stronach internetowych dystrybutorów systemów rekuperacji można przeczytać, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może charakteryzować się nawet 90% skutecznością, a sprawnie funkcjonujący system może ograniczyć koszty ogrzewania nawet o połowę. Co bardzo ciekawe montaż systemu rekuperacji nie jest tak kosztowną inwestycją jak pompa ciepła czy panele fotowoltaiczne.


System rekuperacji w domu jednorodzinnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here