Kredyty dla firm

0
1249

W dzisiejszych czasach kredyty stały się bardzo popularne. Ludzie zadłużają się, ponieważ potrzebują pieniędzy na wakacje, zakup nowego samochodu, remont mieszkania, wyprawienie wesela itp. Szczególnie chętnie ludzie biorą kredyty na mieszkanie lub na dom. Jest to kredyt na dużą kwotę, dlatego wymagany jest wkład własny. Kiedyś było to 10%, a obecnie jest to 30% całej kwoty. Coraz trudniej jest dostać atrakcyjny kredyt. Również naliczane odsetki są coraz większe. Jest to związane ze zjawiskiem inflacji. Banki narzucają duże odsetki, aby chronić się przed stratami.

Dużą grupą, która chętnie sięga po kredyty są przedsiębiorcy. Rozkręcenie własnego interesu wymaga wiele pracy i wysiłku. Niestety potrzebne są również nakłady finansowe, które nierzadko są bardzo duże. Początkujący przedsiębiorcy muszą mieć odłożone oszczędności zanim rozpoczną własną działalność, ale przeważnie potrzebują dodatkowych środków. Muszą regularnie płacić podatki, składki zdrowotne, czynsz, opłaty stałe za prąd i gaz, pensje dla pracowników itp. Potrzebny jest kredyt dla firmy. Większość przedsiębiorstw rozwija się powoli. Na początku działalności ponoszone koszty stałe znacznie przewyższają zyski. Często dopiero po kilku latach działalności firma zaczyna zarabiać i powoli zwracają się koszty inwestycji. Wiele zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Niektórzy szybko osiągają sukces jako biznesmeni. Niestety inni popadają w długi. Ich interesy okazują się nierentowne i są zmuszeni ogłosić bankructwo. Kredyty dla przedsiębiorców nie tylko pomagają rozpocząć prowadzenie własnej firmy, ale również spłacić bieżące zobowiązania. Na rynku znajduje się wiele różnych ofert kredytów.

Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

Wyróżniamy kredy inwestycyjny, który jest przeznaczony na rozpoczęcie działalności firmy lub jej rozszerzenie. Okres jego wykorzystywania może trwać do terminu zakończenia inwestycji. Przedsiębiorca może się również starać o kredyt inwestycyjny na wskazane cele. Jeżeli sprecyzuje na co zamierza przeznaczyć pieniądze, to może liczyć na korzystniejszymi zasady, niższe odsetki oraz uproszczone procedury. Kredyt obrotowy jest przeznaczany na bieżące zobowiązania firmy lub instytucji. W zależności od zawartej umowy może być odnawialny lub nie. Kredyt krótkoterminowy w rachunku bieżącym jest uzależniony od rozwoju firmy. Obowiązuje ustalony limit zadłużenia. Przedsiębiorca zaczyna go spłacać w momencie, gdy na jego koncie pojawiają się pierwsze wpływy.

Nie każdy może otrzymać kredyt. Kredytobiorca musi najpierw wykazać zdolność kredytową. Bank zazwyczaj wymaga od kredytobiorcy dostarczenia dokumentów, które potwierdzają, że ma on stały dochód i będzie w stanie terminowo spłacać wszystkie raty. Bank może odmówić udzielenia kredytu, postawić dodatkowe warunki finansowania lub zaoferować kredy na mniejszą kwotę. Bank może też zażądać zabezpieczenia kredytu i poddaniu pod zastaw domu, działki lub innej nieruchomości.

Przed wzięciem kredyty każdy powinien dokładnie przeczytać umowę i zastanowić się, czy wszystkie warunki mu odpowiadają. Musi być również pewien, że da radę spłacić kredyt. Trzeba wziąć pod uwagę takie rzeczy jak utrata pracy, choroba itp. Przedsiębiorcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, jak może zmienić się sytuacja na rynku. Sprzedawane przez firmę przedmioty lub usługi mogą stracić na wartości lub zapotrzebowanie na nie może drastycznie zmaleć. Może też pojawić się konkurencja, która przejmie większość klientów.

Osoby biorące kredy powinny również dokładnie przejrzeć dostępne na rynku ofert. Warto skorzystać z internetowych porównywarek kredytów. Można również zdecydować się na wizytę w biurze doradztwa kredytowego.

Zadłużyć można się nie tylko w banku. Są również instytucje, które zajmują się tylko udzielaniem pożyczek. Często warunki otrzymania takiej pożyczki są łagodniejsze niż kredytu w bankach. Jest również znacznie mniej formalności. Niestety warunki spłaty są mniej atrakcyjne oraz trudno jest uzyskać dużą kwotę pożyczki. Naprzeciw klientom wychodzą też biura kredytowe, które są pośrednikiem między bankiem a kredytobiorcą.

Źródła:

https://www.parkiet.com/Finanse/200629970-Kredyt-gotowkowy-karta-kredytowa-limit-w-koncie-ktory-produkt-wybrac.html

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/rozwoj-firmy/chce-znalezc-finanse-na-rozwoj-firmy/gdzie-szukac-pieniedzy-na-rozwoj-firmy/kredyty-dla-przedsiebiorcow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here