Reklama zewnętrzna (reklama outdoorowa) to tekst, grafika lub inny materiał w formie wizualnej o charakterze reklamowym, które są umieszczane na specjalnych stacjonarnych lub tymczasowych konstrukcjach zlokalizowanych w otwartej przestrzeni. Czasem można je spotkać na zewnętrznych powierzchniach budynków oraz przy jezdni. Jest to kanał dostarczania informacji reklamowych, które mają dotrzeć do masowego odbiorcy.

Reklama zewnętrzna – czym się charakteryzuje?

Reklama zewnętrzna jest jedną z najstarszych form reklamy i do dziś pozostaje jedną z najbardziej rozpowszechnionych w promocji towarów i usług. W ostatnim czasie branża reklamy zewnętrznej aktywnie się rozwija, oferując reklamodawcom coraz bardziej złożone i technologiczne rozwiązania. Należy zauważyć, że w segmencie reklamy zewnętrznej występują bardziej złożone regulacje administracyjne ze strony agencji rządowych niż np. w branży reklamy w internecie. W przypadku reklamy zewnętrznej istnieje pięć najważniejszych wymagań: reklama outdorowa powinna często pojawiać się w polu widzenia, zwracać na siebie uwagę, być odporna na czynniki zewnętrzne, być łatwa do ujrzenia w ruchu oraz zrozumiała dla masowej publiczności. Ze względu na te wymagania reklama zewnętrzna wykorzystywana jest przede wszystkim jako narzędzie pomocnicze w złożonych kampaniach reklamowych, wzmacniające i uzupełniające reklamy umieszczane w innych mediach. Skomplikowana kampania reklamowa może znacznie zwiększyć wskaźniki efektywności reklamy zewnętrznej. Jednocześnie jej najbardziej efektywnym zastosowaniem jest reklama towarów i usług, które można przedstawić za pomocą zwięzłego obrazu i krótkiego tekstu. Ponadto reklama zewnętrzna jest często wykorzystywana do celów wizerunkowych, a także do przypomnienia odbiorcom o zaletach towarów i usług, które są im już znane.

Największe zalety reklamy outdoorowej

Reklama outdoorowa ma wiele zalet – jedną z nich jest nieuchronność kontaktu z reklamą. Reklamy zewnętrznej nie można „wyłączać” ani zignorować w inny sposób niż poprzez odwrócenie głowy, jednak prawie zawsze potencjalny klient chociaż przez chwile będzie patrzeć na reklamę. Do czytania reklam zewnętrznych nie są wymagane żadne dodatkowe urządzenia. Reklama zewnętrzna jest wykorzystywana jako skuteczny sposób wpływania na masową publiczność na lokalnych rynkach, gdy selektywność nie odgrywa znaczącej roli. Jeśli rozmiar jest kluczem do zwrócenia uwagi, to reklama zewnętrzna zapewnia reklamodawcy największe dostępne nośniki reklamy. Zastosowanie kolorowego tła wraz z jasnym oświetleniem i wyraźnym tekstem sprawiają, że reklama będzie widoczna również nocą. Ta forma reklamy sprawdza się szczególnie dobrze przy zapoznawaniu potencjalnych konsumentów z nowymi ofertami lub markami. Zaletą jest również niski koszt stworzenia reklamy. Pod względem kosztów reklama zewnętrzna jest jednym z najtańszych kanałów dystrybucji reklamy. Drukarnia wielkoformatowa może być najlepszym miejscem, aby rozpocząć wykorzystywanie reklam outdoorowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here