Duże firmy w zasadzie bez wyjątku albo zlecają prowadzenie dla siebie marketingu doświadczonej agencji, albo tworzą własne, wewnętrzne działy marketingu. W przypadku mniejszych firm bywa różnie, zwłaszcza, jeśli budżet jest napięty. Wielu przedsiębiorców uważa, że marketing to strata pieniędzy, zwłaszcza, jeśli nie przynosi natychmiastowych rezultatów. Jak jest w rzeczywistości? Czy można prowadzić biznes bez marketingu?

Marketing daje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe efekty

Należy pamiętać, że marketing to bardzo szerokie pojęcie. Zalicza się do niego zarówno kampanie reklamowe w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, na blogach i różnorodnych stronach internetowych, w telewizji, radiu, a także działania mające na celu zwiększenie widoczności witryny firmowej w wynikach wyszukiwania Google. Część z tych działań wywrze efekt na sprzedaż i popularność marki dopiero po jakimś czasie, ale niektóre z nich, na przykład kampanie Google Ads, umożliwiają pozyskanie szeregu nowych klientów niemal błyskawicznie.

Jest to szczególnie istotne w przypadku firm działających całkowicie bądź częściowo w Internecie. Nie mogą one liczyć, że ktoś po prostu będzie przechodził koło sklepu i wejdzie do niego bez głębszego zastanowienia, jak to bywa w przypadku fizycznych sklepów odzieżowych czy spożywczych. Żeby klient zainteresował się usługami lub produktami, najpierw musi na nie trafić – a uczynienie witryny widoczną w Internecie bez wsparcia doświadczonych marketingowców jest niezwykle trudne. Konkurencja jest w końcu ogromna i w większości prowadzi mniejsze bądź większe kampanie marketingowe.

Więcej wartościowych informacji na ten temat znajdziesz tutaj: http://bemi-transport.pl/.

Biznes bez marketingu? Da się, ale nie jest łatwo

Luksus nieprowadzenia kampanii marketingowych mają w dużej mierze tylko sklepy spożywcze, zwłaszcza te małe, na przykład na wsi, gdzie nie ma dużego wyboru i każdy mieszkaniec będzie bez żadnych kampanii marketingowych wiedział, gdzie taki sklep się znajduje. Duże sieci sklepów też ze sobą rywalizują, w związku z czym wydają krocie między innymi na reklamy radiowe i telewizyjne.

Niewielkie firmy budowlane, elektrycy czy inni tego typu usługodawcy niekiedy mogą utrzymać się wyłącznie z klientów z polecenia, nie posiadając przy tym nawet własnej strony internetowej. Wymaga to jednak, aby wykonywać usługi zgodnie z najwyższymi standardami, tak, aby byli klienci chcieli nas polecać. Nie jest to też najlepsza strategia do rozbudowy firmy – jeśli będziemy chcieli rozwinąć działalność, prawdopodobnie bez marketingu się nie obejdzie.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://bemi-transport.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here