Dietetyka to kierunek, który stał się bardzo popularny w ostatnich latach. Duży wpływ na to ma intensywny rozwój branży fitness i większe zainteresowanie ludzi zdrowym trybem życia. Młodzież chętnie wybiera go na studiach ze względu na pewność zatrudnienia w przyszłości. Jednakże warto zaznaczyć, że nauka o makro i mikroelementach pożywienia to nie wszystko, co zawiera dietetyka. Studia te pozwolą też rozpoznać wiele schorzeń i będą pomocne nie tylko przy nauce efektywnego odchudzania.

Program studiów

Oczywiście głównymi przedmiotami  na studiach dietetycznych są te najbardziej powiązane z odżywianiem. Spodziewać się można m.in.: podstaw żywienia człowieka, toksykologii żywienia, promocji zdrowia czy statystyk w dietetyce. Przewidziane są również wykłady, które dotyczą rozpoznawania chorób. Osoba po ukończeniu tych studiów będzie umiała zdiagnozować alergie i nietolerancje pokarmowe, pozna fizjologię trawienia i wchłaniania oraz nauczy się podstaw z analizy laboratoryjnej. Obecnie wielu ludzi nie toleruje poszczególnych produktów, takich jak nabiał czy gluten. Dobry dietetyk powinien umieć ułożyć jadłospis wedle preferencji klienta lub wykluczyć takie wyroby, które powodują dolegliwości układu trawiennego i stany zapalne. Ważne jest także to, by zwrócić uwagę na wiek oraz stan zdrowia pacjenta.

Na dobrych uczelniach w planie znajdują się zajęcia z żywienia dzieci i młodzieży, osób starszych czy kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jak widać, szerokim zakresem tematyki i materiału charakteryzuje się profesjonalna dietetyka. Studia na tak wysokim poziomie oferuje Grupa Uczelni Vistula (https://www.vistula.edu.pl). Wykwalifikowana kadra oraz przemyślany tok edukacji gwarantują zdobycie wiedzy aktualnej i przydatnej w praktyce. Przede wszystkim nacisk kładzie się na szerokie spektrum kształcenia, dzięki czemu pojawiają się też zajęcia nie tylko związane z rozpisywaniem diety, ale chociażby z biochemii ogólnej z enzymologią, psychologii żywienia oraz te pomocne z rozpoznawaniu zaburzeń odżywiania. To bardzo cenne umiejętności pozwalające na zajmowanie się wieloma schorzeniami związanymi ze spożywaniem pokarmu.

Otwarte drzwi do kariery

Dietetyka, który umie ułożyć różne warianty jadłospisu, jest skuteczny i do tego rozpoznaje objawy różnych dolegliwości, przyjmie większość placówek związanych z tą dziedziną. Z powodzeniem można szukać pracy w szpitalach, żłobkach, przedszkolach i szkołach, a także na siłowni. Szczególnie w tym ostatnim miejscu klienci wymagają, by dietetyk potrafił ułożyć dietę pod takie schorzenia jak insulinooporność lub choroby tarczycy czy usprawnić proces odchudzania, budowania masy bądź trawienia. Na wyżej wspomnianej uczelni prowadzone są zajęcia z zakresu suplementów diety, ziół i podstaw fitoterapii oraz poradnictwa dietetycznego. Te trzy przedmioty mogą bardzo pomóc w zawodzie dietetyka sportowego albo trenera personalnego, który myśli o poszerzeniu swojej wiedzy z zakresu odżywiania.

Warto zatem iść na studia, które przewidują w toku nauczania pełne spektrum zagadnień i problemów związanych z daną specjalizacją. To uchroni w przyszłości od popełnienia błędów w profesji lub niezadowolonych pacjentów. Dietetyka – studia są w tym przypadku dobrym i ciekawym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here