W wielu sektorach przemysłu ciężko byłoby się obejść bez elementów złącznych, a te każdy zna też z własnego doświadczenia, bo wśród nich znajdują się śruby, nity zrywalne, złącza ciesielskie, wkręty, kołki czy podkładki. Nie zawsze są widoczne i nie zwraca się na nie uwagi, ale to one tworzą solidną konstrukcję, która może przetrwać długie lata.

Elementy złączne – czym się charakteryzują?

Na co dzień każdy ma do czynienia z różnymi elementami złącznymi, którymi łączy się ze sobą różnego rodzaju materiały o różnym przeznaczeniu. W pralce, robocie kuchennym, w samochodzie czy przy budowie domu używa się dużej ilości śrub, wkrętów czy łączników, które spajają konstrukcję, tworząc trwałe łączenia odporne na uszkodzenia czy nawet wibracje. Wybór złączy jest niezwykle duży, dzięki czemu można kupić tańsze śrubki, które przydadzą się w przydomowym warsztacie, jak i te, które będą odporne na działanie silnie żrących kwasów, a przy okazji wykażą się też odpornością na wysokie temperatury i użyje się ich na przykład do produkcji okrętów.

Parametry elementów złącznych świadczące o ich jakości

Z racji tego, że łączniki niejednokrotnie mają za zadanie spojenie bardzo dużych konstrukcji, to muszą spełniać one konkretne wymagania jakościowe. Przy wyborze warto więc zwrócić uwagę, czy spełniają normy ISO, DIN lub PN, które gwarantują, że zostały one przebadane pod kątem jakości i bezpieczeństwa. Podczas wyboru należy też uwzględnić warunki, w jakich będą użytkowane, bo jeśli będą narażone na działanie wody, to należy użyć tylko i wyłącznie śrub nierdzewnych. Dodatkowo woda może być słona, to wówczas nie wystarczy stal nierdzewna, a trzeba będzie sięgnąć po śruby kwasoodporne, które bez problemu poradzą sobie z takim środowiskiem, a nawet jeszcze bardziej niesprzyjającym, bo poradzą sobie też z chlorem czy kwasem siarkowym.

Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com

Gdzie stosuje się elementy złączne?

Pierwszą branżą, w której nie można obejść się bez wkrętów, podkładek, złączy czy śrub jest oczywiście budownictwo. Ciężko jest wyobrazić sobie, aby powstała konstrukcja domu czy dachu bez użycia złączy ciesielskich. W przemyśle elektronicznym przy produkcji urządzeń AGD i RTV też masowo używa się łączników, które można w razie awarii rozkręcić i dostać się do podzespołów, aby naprawić sprzęt i usunąć usterkę. Oprócz budownictwa i przemysłu elektronicznego nie można zapomnieć o transporcie, branży stolarskiej, hydraulice i innych sektorach, w których montuje się różne maszyny i urządzenia służące ludziom na różnych płaszczyznach.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – wkręty od Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here