Podłoga jest najbardziej eksploatowanym elementem w mieszkaniu. Nieestetyczna, chociaż czyta podłoga, przyczynia się do tego, że całe mieszkanie wygląda na zaniedbane i brudne. Jak więc sprawić, żeby prezentowała się zachęcająco?

Przemyśl sprawę

Na etapie budowy dobrze jest dalekosiężnie przemyśleć, jaka podłoga będzie w naszym wypadku najbardziej odpowiednia. Posiadając na przykład zwierzaka, nie ma sensu decydować się na podłogę drewnianą z delikatnego drewna, na którym będzie widać wszystkie zadrapania z pazurków. Tego rodzaju drewniana podłoga szybko przestanie wyglądać atrakcyjnie i w zadrapania zacznie wchodzić brud, który z czasem będzie coraz trudniej usunąć. Między innymi z tego powodu w przedpokoju wiele osób wybiera podłogę z płytek ceramicznych albo paneli winylowych, z których łatwo usunąć wodę, błoto lub innego rodzaju zabrudzenia. Najbezpieczniejsza jest taka podłoga, na której nawet jeśli nie zauważylibyśmy przez jakiś czas plam z wody, to nie zniszczy się żadna warstwa podłogi. Z kolei salon jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w naszym mieszkaniu oraz pomieszczeniem, w którym spędza się najwięcej czasu. Nic więc dziwnego, że trudno podjąć decyzję, jaka podłoga będzie najbardziej funkcjonalna w tej części mieszkania. Dobrze jest porozmawiać ze znawcami w dziedzinie podłóg, którzy na podstawie doświadczenia zdobytego przez lata są nam w stanie doradzić najlepsze rozwiązanie w wypadku naszego mieszkania. Jest to o tyle istotne, ponieważ można powiedzieć, że podłoga jest takim elementem mieszkania, który rzadko jest zmieniany. Odświeżając mieszkanie najczęściej zmieniamy takie elementy jak kolor ścian, meble lub inne wyposażenie, a podłoga nie jest zmieniana przez kilka kolejnych remontów. A co jeśli podłoga jest tak zniszczona, że nie prezentuje się estetycznie, a nie stać nas na jej wymianę w tym momencie ani na zamówienie usługi cyklinowania? Być może zdecydujemy się na odciągnięcie remontu w czasie, a zamiast tego zadowoli nas wykładzina dywanowa do pokoju. Dobrej jakości wykładziny są odporne na plamy, zniszczenia czy ścieranie. Jeśli kolorystyka wykładziny będzie dobrze dopasowana, to może się okazać, że spodoba się nam to rozwiązanie na dłużej, a nie tylko tymczasowo.

Rodzaje podłóg

Na rynku jest wiele materiałów, które mogą znaleźć się na naszej podłodze. Bardzo popularne od wielu lat są płytki ceramiczne, o których już wspomnieliśmy. Z tego względu, że są one trwałe i łatwe do utrzymania w czystości są często stosowane w pomieszczeniach najbardziej narażonych na brud i wilgoć, czyli kuchnia, przedpokój lub korytarz oraz łazienka i toaleta. Jeśli właściciele mieszkań zdecydowali się na płytki w pokoju gościnnym, to są one bardzo często uzupełnione pięknym dywanem do salonu. Jego zaletą jest nie tylko efekt wizualny, ale także to, że zapewnia ciepło, ponieważ jest izolatorem od zimnej podłogi. Płytki w pomieszczeniach mogą być układane na różne sposoby i wzory, co sprawia, że ta sama płytka w różnych mieszkaniach może się inaczej prezentować. Innym od lat znanym rodzajem materiału na podłogę są panele podłogowe. Na ich cenę wpływa między innymi materiał wykonania. Oczywistym jest fakt, że im lepsze jakościowo panele, tym cena będzie wyższa. Oznakowanie, które występuje na opakowaniu paneli opisuje między innymi klasę ich ścieralności. Im jest ona wyższa, tym panela jest bardziej odporna na ścieranie. Poza tym podczas zakupów dobrze jest zwracać uwagę na grubość paneli, gdyż wpływa ona znacząco na trwałość tego typu podłogi. Panele podłogowe różnią się sposobem wykończenia, wzorem i kolorem. W sklepach można kupić panele barwy klasycznego drewna, jasnego lub ciemnego drewna, a także różnego rodzaju odcienie bieli lub szarości.

Droższe rodzaje podłóg

Od jakiegoś czasu popularność zyskuje panela winylowa. Przewagą tego rodzaju paneli, które wytworzone są z syntetycznego tworzywa jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Panele winylowe są w stanie odzwierciedlić każdą fakturę drewna, gresu albo kamienia. To jest kolejny powód, dla którego są one tak chętnie wybierane przez osoby decydujące się na gruntowny remont. Cena paneli winylowych jest wyższa od zwykłych paneli, a niższa od podłogi drewnianej. Kosztowną, ale bardzo elegancką podłogą jest drewniana podłoga w formie parkietu lub drewnianych desek. Parkiet jest ponadczasowym rozwiązaniem stosowanym na podłodze. Do dzisiaj w wielu nowoczesnych domach można spotkać drewniany parkiet. Zaletą drewnianych desek albo parkietu jest to, że można odnawiać tego typu podłogę kilka razy. Drewno jest szczególnie cenione przez osoby dbające o ochronę środowiska i lubiące ekologiczne rozwiązania. W zależności od tego, jaki kolor podłogi pasowałby do wystroju mieszkania, to producent podłóg doradzi nam konkretny gatunek drzewa krajowego, iglastego lub egzotycznego. Drewniana podłoga jest kosztowna, ale przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, będzie elegancko się prezentować przez wiele lat.

W każdym pomieszczeniu sprawdzi się innego rodzaju podłoga. Miejsca narażone na powstawanie wilgoci wymagają bardziej odpornych na oddziaływanie wody materiałów podłogowych, a w pomieszczeniach bardziej reprezentacyjnych, można zainwestować droższy rodzaj podłogi, który będzie cieszyć oko przez lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here