Opakowania wykorzystywane w branży e-commerce najczęściej powstają z kartonu. Wynika to z niskiej ceny tego materiału, ale też z niewielkich kosztów jego składowania. Kartony na magazynie nie zajmują dużo miejsca, są łatwe w przechowywaniu i wyróżniają się długą żywotnością. Jak je przechowywać?

Kartony, a wolna przestrzeń w magazynie

Kartonowe opakowania e-commerce można przechowywać w magazynie przez około pół roku. Po upływie tego czasu wykorzystana do ich produkcji tektura może stracić swoje pierwotne właściwości. W celu lepszego zarządzania przestrzenią magazynową składuje się je w postaci złożonej. Dzięki temu papier nie jest tak podatny na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych w tym wilgotności i temperatury.

Opakowania z kartonu a wilgotność pomieszczenia

Karton to materiał, który — przynajmniej teoretycznie — może być przechowywany w magazynie o dużym zakresie wilgotności. Zaleca się, aby jej poziom wahał się w okolicach od 25 do 75 procent. Teoretycznie jest to bardzo duży zakres, ale wszelakie odchyłki od niego są bardzo niebezpieczne. Opakowania kartonowe mają zdolność do akumulowania wilgoci (właściwości higroskopijne), która z biegiem czasu może osłabić ich wytrzymałość. Dlatego warto okresowo badać ich poziom wilgotności za pomocą specjalnych czujników kontaktowych.

Temperatura i jej wpływ na opakowania z kartonu

W magazynie, w którym przechowywane są wykonane z kartonu opakowania transportowe, powinna być utrzymana właściwa temperatura. Karton pod żadnym pozorem nie powinien być narażony na działanie mrozu, nadmiernej temperatury lub ciągłych powiewów. Optymalną temperaturą dla typowej tekstury falistej jest zakres od 15 do 20 stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać, aby wartość ta była w miarę jednolita. W przeciwnym razie kartony do wysyłki będą bardziej podatne na rozerwanie w trakcie transportu.

Przechowywanie opakowań kartonowych — podstawowe zasady

  1. W trakcie transportu kartonowe opakowania powinny być zabezpieczone folią, która będzie je chronić przed oddziaływaniem wilgoci.
  2. Opakowania powinny być przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta. Inne zalecenia będą dotyczyć cienkich opakowań papierowych, a inne skrzyń z wielowarstwowej tektury.
  3. Opakowania można wyjąć z folii ochronnej dopiero wówczas, gdy ich temperatura będzie taka sama, jak temperatura otoczenia.

Reasumując, tektura to materiał, który doskonale sprawdza się w warunkach logistycznych. Jest wytrzymała, tania i wyróżnia się dużą nośnością. Niestety, jest ona też podatna na działanie temperatury i wilgoci.

W poszukiwaniu odpowiednich opakowań kartonowych e-commerce, odwiedź hurtownię https://e-hurtownia-opakowan.pl/profesjonalny-e-commerce-c33.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here