W dzisiejszych czasach dość łatwo można paść ofiarą oszustwa. Aby ktoś mógł coś zyskać, zwykle inna osoba musi coś stracić, a choć nie zawsze tak to musi wyglądać, wielu ludzi dąży do tego, by tak właśnie się działo. Ty nie możesz dać się zwieść ich sztuczkom. Musisz znać zarówno swoje obowiązki, jak i swoje prawa. Bądź na bieżąco ze wszelkimi zmianami. Już teraz wyszukaj sobie kodeks pracy 2022 i nawet jeśli przerazisz się jego długością, postaraj się go przeczytać i – co najważniejsze – zrozumieć. Wszelkie niejasne punkty możesz też spróbować dokładniej przeanalizować albo wręcz znaleźć dla nich tłumaczenie, bo w sieci wiele jest takich stron i blogów, na których ludzie wyjaśniają, na czym polegają konkretne przepisy prawne i jak działają one w praktyce. Bogaty w tę niezbędną wiedzę teoretyczną możesz płynnie przejść do szukania pracy. Praca jest na wyciągniecie ręki w różnego rodzaju ogłoszeniach, które każdorazowo powinny być przez ciebie wnikliwie sprawdzane – czasem nawet i kilkukrotnie.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Niektórzy mogą się z ciebie śmiać. Mogą dziwić się, że zanim wyślesz odpowiedź na naprawdę fajną ofertę, wertujesz ją dwa razy i doszukujesz się w niej drugiego dna – być może próby przekłamania pewnych faktów lub naciągnięcia ich na korzyść pracodawcy, albo wręcz próby klasycznego oszustwa. Lepiej jednak dmuchać na zimne. Większości osób udaje się przeprowadzić takie poszukiwania pracy bez żadnych przykrych konsekwencji, ale jednak wyjątki od tej reguły też się zdarzają, więc jeśli nie chcesz, by to twoje poszukiwania stały się tym wyjątkiem i przykładem do nauki dla innych, lepiej odrób swoją lekcję i dowiedz się, jak korzystać z ofert pracy, by niepotrzebnie się nie narażać.

Przede wszystkim musisz te ogłoszenia czytać. Czytaj je dokładnie i czytaj je w całości. Nie pomijaj żadnych linijek tekstu, nawet jeśli wydają ci się one mało istotne i nie niosą ze sobą żadnej wartości, nie przekazując i żadnych ważniejszych danych. Akurat osoby, które będą próbowały cię oszukać, postarają się ukryć pewne rzeczy właśnie w taki sposób, by na pierwszy rzut oka były one nie do zauważenia. Dowiedz się zatem, na czym ma polegać stanowisko, na które aplikujesz. Sprawdź swojego potencjalnego pracodawcę, poszukaj go w wyszukiwarce Google i posprawdzaj różne wiadomości, w których wystąpi jego nazwisko – a nóż widelec w ten sposób natrafisz na jakieś ciekawe fakty. Zawsze podchodź jednak z pewnym dystansem do tego, co znajdujesz w Internecie. Tak jak nie wszystkie oferty pracy są prawdziwe, tak i nie wszystkie opinie na temat pracodawców będą wiarygodnym źródłem informacji, bo bywa i tak, że są one tworzone przez konkurencję, której celem jest zniechęcić cię do brania udziału w procesie rekrutacji.

Słuchanie własnej intuicji

Gdy przeglądasz różnorodne oferty pracy w Polsce, zazwyczaj sam zresztą widzisz, na które z nich powinieneś zwrócić uwagę, a które powinieneś niemalże natychmiast odpuścić lub jeszcze ze dwa razy je sprawdzić, zanim postanowisz na nie odpisać. Tacy już jednak jesteśmy, że nie chcemy słuchać swojej intuicji. Skuszeni możliwością zarabiania kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie przymykamy oko na różne drobne nieprawidłowości występujące w ogłoszeniu, by czym prędzej na nie odpisać i byleby tylko zdobyć tę świetnie płatną pracę. Ale czy jest to możliwe, by bez wykształcenia, bez szczególnych umiejętności i jeszcze do tego bez większego doświadczenia zarabiać piętnaście tysięcy złotych na miesiąc? No raczej nie, dlatego ogłoszenia, które oferują ci takie rzeczy, możesz odrzucić już w przedbiegach, bo zawsze tkwi w nich jakiś haczyk.

Twoją czujność powinny wzbudzić też różne inne elementy. Ważna okazuje się nawet długość ogłoszeń, bo jednak w tych prawdziwych pracodawca zawsze postara się zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje na temat wybranego stanowiska, dlatego logicznie rzecz biorąc nie zmieści ich w dwóch czy trzech zdaniach. Przesadnie krótkie ogłoszenia powinny zmusić cię do myślenia. Jeżeli ktoś zaznacza w nich tylko, że szuka ludzi do pracy i podaje swoje dane kontaktowe, oznacza to, że ta praca albo nie jest legalna, albo w rzeczywistości nie jest tak atrakcyjna, by po jej opisaniu ktokolwiek chciał się o nią postarać. Staraj się też sprawdzać samodzielnie zgodność opublikowanych ogłoszeń z aktualną sytuacją na polskim rynku pracy. Musisz wiedzieć, że w tym momencie nie wygląda on tak samo jak jeszcze w zeszłym roku. Sprawdź więc sobie te wszystkie najważniejsze zmiany w prawie pracy w 2022 roku, by nic nie było w stanie cię zaskoczyć.

Sumienność i systematyczność popłacają

Czasami można dniami i nocami przeglądać oferty pracy i na nie odpisywać, by dopiero po paru miesiącach ustrzelić naprawdę genialną ofertę. Nie poddawaj się, jeżeli początkowo twoje poszukiwania będą przynosić marne skutki. Niczego nie zakładaj i nie obiecuj sobie, że znajdziesz dobrą pracę w ciągu tygodnia czy dwóch. Szukaj jej po prostu tak długo, jak długo będziesz musiał to robić. Osoby, które są sumienne i systematyczne, prędzej czy później zawsze osiągają sukces na drodze zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here