Chcesz rozpocząć inwestowanie na kontraktach CFD? Potrzebny Ci kapitał początkowy, dobry plan oraz platforma brokerska. Za jej pośrednictwem możesz inwestować zgodnie z przyjętą wcześniej strategią i pomnażać swój kapitał. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy podpisywaniu umowy o współpracę z brokerem CFD? Jakie kryteria warto rozpatrzyć? Sprawdź nasz poradnik!

Opinia innych klientów jest ważna

Jeśli posiadasz w gronie znajomych osoby aktywnie inwestujące na rynku Forex i CFD, warto spytać o ich doświadczenia we współpracy z wybranymi brokerami. Niedawno weszły już w życie regulacje prawne, które wyeliminowały z rynku większość nieuczciwych brokerów manipulujących cenami albo pozycjami swoich klientów. Aktualnie działający na rynku broker CFD wydaje się rzetelnym ekspertem w swojej dziedzinie. Jak zatem wybrać platformę, aby rozpocząć własną działalność inwestycyjną?

Wysokość prowizji i innych opłat

Niezwykle istotną kwestią, szczególnie dla początkujących inwestorów, są związane z tym opłaty.

Szukając brokera i przeglądając różne oferty należy zadać sobie kilka pytań.

  • Jakie są koszty uzyskania przychodu?
  • Jakie są opłaty i prowizje za wykonywanie zleceń?
  • Jakie są spready?

Oczywiście kwestia opłat nie powinna jako jedyna warunkowa wyboru platformy brokerskiej, ale jest to kwestia bez wątpienia ważna.

Bardziej istotne z punktu widzenia potencjalnych inwestorów na rynku CFD jest natomiast fakt, czy broker posiada uprawnienia i działa pod nadzorem centralnej instytucji regulacyjnej.

Regulacja działalności brokera

W Polsce regulacją działalności platform brokerskich zajmuje się Komisja Nadzoru Finansowego, dlatego warto być na bieżąco z informacjami dostępnymi na tej stronie. Jeśli inwestor pragnie zawrzeć umowę o współpracę z brokerem zza granicy, taki podmiot prawdopodobnie nie będzie mieć licencji KNF. Zagraniczni brokerzy CFD powinni natomiast pozostawać pod nadzorem innych regulatorów, takich jak. organizacja FCA czy CySEC.

Wszyscy brokerzy CFD działający na terenie UE objęci są natomiast specjalną dyrektywą MiFID oraz wytycznymi ESMA. Z tego powodu w ich przypadku można się spotkać ze zjawiskiem ograniczania dźwigni finansowej w stosunku do ściśle określonych transakcji.

Ważne czynniki wyboru

Oprócz opinii na temat danego brokera, opłat czy regulacji zewnętrznych, bardzo ważne są także kwestie związane z  funkcjonowaniem samej platformy inwestycyjnej. Warto zatem sprawdzić jak szybko wybrany broker realizuje polecenia wypłaty czy też kiedy księguje wpłaty na konto inwestycyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here