Jak znaleźć pracę?Wiele osób każdego dnia staje przed pytaniem jak znaleźć pracę? Oczywiście nie chodzi o byle jaką pracę, tylko taką, która da nam wiele satysfakcji, pozwoli się spełniać i do tego rozwijać. Da nam szansę na ścieżkę kariery, dlatego pytanie jak znaleźć pracę, która nam to wszystko zaoferuje jest jak najbardziej zasadne. Wiele osób szukając pracy trafia na mur, którego nie potrafi przebić. Warto wiedzieć, że nie ma jednej przyczyny bezrobocia. Prawie zawsze wpływ na to, że nasze poszukiwania są nieskuteczne ma kilka elementów. Postaram się dzisiaj nakreślić kilka z nich, ponieważ gdy je poznasz, zdecydowanie prościej będzie Ci zrozumieć pewne schematy a co za tym idzie, skutecznie walczyć z bezrobociem. No to wobec tego zaczynajmy poradnik jak znaleźć pracę i jakich unikać błędów:

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Wielu kandydatów popełnia ten sam błąd, mianowicie tworząc CV nie stawiają siebie w najlepszym możliwym świetle, nie pokazujesz, że jesteś świetnym pracownikiem. Tworząc CV musisz podkreślić swoje atuty. Pamiętaj, że jeżeli nie będziesz posiadał idealnego listu motywacyjnego, który zainteresuje potencjalnych pracodawców nie powinieneś mieć pretensji o to, że nie zapraszają Cię na spotkania. Warto również zwrócić uwagę, na to co jest publikowane na Twój temat w internecie.

Wielu kandydatów nie potrafi w sposób właściwy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i nie mówię tutaj tylko i wyłącznie o wiedzy. Ważnym elementem jest również ubranie. Bez względu na to na jakie stanowisko aplikujesz z całą pewnością odpowiedni ubiór Ci w tym pomoże. Niewłaściwy ubiór czy na przykład zapach papierosów wypalonych tuż przed rozmową są wystarczającym powodem do tego żeby nie przejść pozytywnie przez rozmowę kwalifikacyjną.

Podstawowa zasada jest taka, że nie możesz zniechęcić osoby prowadzącej rekrutacje już na starcie.

Przed rozmową sprawdź stronę internetową firmy do której się wybierasz, postaraj się dowiedzieć o tej firmie jak najwięcej, często pada pytanie Co Pan/Pani wie o naszej firmie?

Tym zniechęcasz rekruterów

Często jest tak, że w akcie desperacji, strzelasz dosłownie na oślep, każda znaleziona oferta pracy wydaje się dla Ciebie dobra. Aplikujesz właściwie wszędzie, ewidentnie idziesz na ilość a nie jakość. Według mnie jest to marnowanie czasu, zdecydowanie lepiej jest poświecić czas na szukanie ogłoszeń o pracę dopasowanych do Twoich kwalifikacji i umiejętności. Z całą pewnością więcej zyskasz pisząc spersonalizowane listy motywacyjne, niż bardzo ogólne do wszystkich. O wiele więcej osiągniesz pisząc w liście, że ta konkretna praca Cię interesuje i na niej Ci zależy. Wiele osób wysyła zgłoszenia, mimo niespełnienia wymagań postawionych w ogłoszeniu. Wiadomo wówczas, że jesteś skazany na niepowodzenie.

Wysyłanie aplikacji na ogłoszenie, które jest powyżej Twoich kompetencji ma sens tylko czasami. Możliwe, że rekruter aktualnie prowadzi też inne rekrutacje na niższe stanowiska. Nie możesz jednak nastawiać się, że otrzymasz pracę, do której nie spełniasz wszystkich kryteriów. Dodatkowo często popełniany błąd to uchybienia formalne, które często dyskwalifikują potencjalnych kandydatów. Przykładem niech będzie to, że pracodawca wymaga listu motywacyjnego w języku angielskim a Ty wysyłasz po Polsku.

Kolejna sprawa to brak wyznaczenia konkretnej ścieżki rozwoju i kariery. Musisz pokazać pracodawcy, że może Tobie zaufać, że wiesz do jakiego miejsca zmierzasz i wiesz jak chcesz to osiągnąć. Musisz pokazać, że jesteś zdeterminowany w dążeniu do celu. Warto jest się chwilę zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie kim chcę być za 20 lat, w jakim chcę być miejscu i co chcę robić. Następnie spróbuj sobie wizualizować swoją drogę. Warto nauczyć się prezentować swoją kandydaturę w taki sposób, żeby pracodawca zobaczył konkretne wynikające korzyści z zatrudnienia takiego pracownika.

Jak poprawić swoje szanse?

Możemy znacząco poprawić swoje szanse w rekrutacji, podpowiem jak znaleźć pracę marzeń.

jak znaleźć pracę marzeńPierwszy i bardzo ważny krok to zbudowanie swojej sieci zawodowej. Jeżeli udzielamy się na specjalistycznych portalach, możemy być pewni, że wówczas dostrzegą to rekruterzy. Taka sieć połączeń jest bardzo mocna.

Druga sprawa to samorozwój. Niezmiernie ważne jest ciągłe podnoszenie własnych kwalifikacji. Rozwijać się możesz na wiele sposobów. W dzisiejszych czasach bardzo popularne są kursy online, warto jest poświęcić trochę czasu na przyswojenie wiedzy. Warto również mieć i rozwijać swoje pasje, ludzie z pasją są lepiej postrzegani.

Nawet jeżeli zdarzyła Ci się przerwa w zatrudnieniu, zdecydowanie lepiej jest w tym czasie wykonywać wolnotariat lub robić praktyki, niż bezczynnie siedzieć w domu. Wówczas w swoim CV nie masz przerwy. Masz się czym pochwalić. Nawet jeżeli pracujesz za darmo, to zyskujesz bardzo cenne doświadczenia. Dzięki temu masz szansę na znalezienie lepszej pracy.

Podsumowując, na pytanie „Jak znaleźć pracę?” najprościej jest odpowiedzieć tak:

Walcz o konkretne stanowiska, poznaj firmę dla której chcesz pracować, podność kwalifikacje, rozwijaj swoje pasje.

To powinno wystarczyć abyś znalazł wymarzone zajęcie.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here