Platforma blogowa to miejsce, gdzie użytkownik internetu może swobodnie dzielić się swoimi opiniami z innymi użytkownikami sieci.

Własne miejsce w blogosferze

Każdy, kto chce zaistnieć jako bloger, musi zastanowić się, w jaki sposób będzie publikował swoje treści. Do wyboru ma kilka narzędzi. Jednym z nich są typowe media społecznościowe, które jednak nie gwarantują, że publikacje będą odnalezione, a przez to śledzone i czytane przez użytkowników. W mediach społecznościowych główną rolę odgrywa krótki, wręcz hasłowy tekst i zdjęcie. Tego typu posty zamieszczają użytkownicy i dokładnie takich samych oczekują od innych. Dłuższe formy wypowiedzi, jeśli bloger nie należy do elitarnego grona influencerów, nie cieszą się popularnością. Tymczasem bloger chce zaangażować się w dany temat i dwa zdania to dla niego zdecydowanie za mało. Może więc zdecydować się na prowadzenie niezależnego bloga na własnej stronie internetowej, ale już na samym początku musi liczyć się z koniecznością wykupienia domeny i pozycjonowania strony, aby znaleźli ją inni. W przeciwnym razie jego blog będzie miał formę prywatnego pamiętnika, do którego nikt nie ma dostępu.

Dla początkującego blogera najlepszą opcją jest darmowa platforma blogowa. Wybierając to rozwiązanie, nie trzeba się martwić ani o wygląd strony, ani o to, czy wyświetli się w wyszukiwarce. Platformy blogowe są zwykle dobrze pozycjonowane. Oczywiście końcowy sukces autora zależy od tego, czy potrafi przyciągnąć do siebie czytelnika, który nie tylko zainteresuje się przypadkowym tekstem, ale będzie sprawdzał aktualizacje i czekał na kolejne treści.

Ile wspólnego ma blog z dziennikarstwem?

Pojęcie dziennikarstwa jest bardzo szerokie, a ponieważ nowe media bardzo szybko się rozwijają, definicja ta podlega nieustannym aktualizacjom. Bloger nie musi być z wykształcenia redaktorem czy reporterem, ale często udostępniane przez niego treści mają typowo dziennikarski charakter. Mimo braku wiedzy zdobytej na kierunkowych studiach, wielu użytkowników sieci wykorzystuje (często nieświadomie) gatunki dziennikarskie lub ich elementy. Teksty, zwłaszcza te o tematyce społeczno-politycznej, czerpią z reportażu, dziennikarstwa śledczego czy recenzji. Co więcej, praktyka czyni mistrza, dlatego też platforma blogowa jest narzędziem stworzonym zarówno dla profesjonalisty, jak i dla początkującego blogera. Gwarantuje nie tylko pozycjonowanie, ale też bardzo łatwy i intuicyjny w obsłudze panel użytkownika. Wielu dostawców oferuje dodatkowo bezpłatne konta na platformie blogowej, co znacznie ułatwia rozpoczęcie przygody z blogosferą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here