Większość dorosłych ludzi praktycznie każdego dnia chodzi do pracy po to, żeby zarobić pieniądze na utrzymanie. Trudno sobie wyobrazić życie bez pracy, ponieważ bez wynagrodzenia nie byłoby stać nas nawet na jedzenie. Oczywiście mnóstwo osób zarabia zbyt mało, żeby godnie żyć. Jednak nie rezygnujemy nawet z mało płatnej pracy, dopóki nie znajdziemy czegoś innego. Po prostu musimy co miesiąc płacić za mieszkanie, jedzenie oraz inne zobowiązania. Czasami nie możemy sobie pozwolić na to, żeby miesiąc być bez pracy. Nie rezygnujemy więc z zatrudnienia, ponieważ boimy się, że szybko nie znajdziemy czegoś nowego. Właśnie z tego powodu najczęściej przez długi czas pracujemy w firmie, która nam mało płaci i nie czujemy się szczęśliwi.

Zdarza się też tak, że to pracodawca postanawia zrezygnować z naszych usług i pewnego dnia dostajemy wypowiedzenie umowy o pracę. Jeśli się tego spodziewaliśmy, to zapewne już podjęliśmy odpowiednie kroki i zaczęliśmy szukać nowego zatrudnienia. Jeżeli natomiast nawet nie braliśmy pod uwagę tego, że zostaniemy zwolnieni, to z całą pewnością w takim momencie nie czujemy się komfortowo. Czasami czujemy złość, a czasem tak duży smutek, że chce nam się płakać. Przeważnie po prostu podpisujemy wypowiedzenie i odchodzimy z miejsca pracy. Zgadzamy się na wszystkie warunki, ponieważ czujemy się niepotrzebni. Mamy wrażenie, że coś jest z nami nie tak i trzeba przyznać, że nie zawsze w takiej sytuacji myślimy racjonalnie.

Oczywiście prawo pracy umożliwia pracodawcy rozstanie się z pracownikiem, który nie spełnia jego oczekiwań. Czasami po prostu należy się z tym pogodzić i postarać się jak najszybciej znaleźć nowe zatrudnienie. Jeżeli jednak uważaliśmy, że jesteśmy dobrymi pracownikami, to z całą pewnością należy nam się jakieś wytłumaczenie. Różne są bowiem powody zwolnienia z pracy i trzeba przyznać, że nie wszystkie są zgodne z prawem. Pamiętać też należy o tym, że w prawie pracy znajdują się przepisy, które chronią niektóre osoby przed utratą zatrudnienia. Dotyczą one przede wszystkim kobiet w ciąży. Nadal bowiem wiele kobiet boi się przyznać do tego, że jest w ciąży. Może to się bowiem skończyć wypowiedzeniem pracy. Chociażby z tego powodu warto znać swoje prawa, żeby móc się bronić gdy dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji w pracy.

Jeżeli uważamy, że wypowiedzenie zostało nam wręczone niesprawiedliwie i pracodawca nie był wobec nas w porządku, to możemy udać się do sądu. Dzisiaj coraz częściej ludzie się na to decydują, ponieważ są świadomi swoich praw. Zresztą żyjemy w wolnym kraju i mamy prawo walczyć o swoje. W niektórych sytuacjach naprawdę powinniśmy z tego prawa skorzystać, a nie poddawać się i pozwalać komuś na niesprawiedliwe traktowanie naszej osoby. Nawet jeżeli w ten sposób nie wrócimy do pracy, to pracodawca będzie miał odpowiednia nauczkę i z następną osobą być może nie postąpi tak jak z nami. Dla niektórych nie jest to pocieszające, ale trzeba mieć świadomość, że nie każdą sprawę w sądzie wygramy. Czasami prawo może być po stronie pracodawcy, chociaż my jesteśmy innego zdania. W takiej sytuacji nie pomoże nam nawet najlepszy adwokat prawo pracy Wrocław. Pamiętajmy, że nasz szef też będzie się bronić.

Jeśli jednak prawo jest po naszej stronie, to możemy bardzo dużo zyskać. Być może pracodawca będzie musiał nas ponownie zatrudnić, a może są nakaże mu zapłacić nam odszkodowanie. Warto więc pomyśleć o tym, żeby udać się do adwokata. Nawet jeśli nie jesteśmy pewni czy możemy wygrać sprawę. Adwokat nas wysłucha i powie nam, jakie są nasze szanse. Zdecydowanie możemy szybciej wygrać z pracodawcą jeżeli znajdziemy inne osoby, które również w jakiś sposób zostały skrzywdzone. Po prostu musimy udowodnić, że nasz pracodawca nie działał zgodnie z prawem i nie zawsze był w porządku w stosunku do swoich pracowników. To nam z całą pewnością pomoże w sądzie i zapewne każdy adwokat nam o tym powie. Jednak nawet jeśli nie znamy innych pokrzywdzonych osób, to również warto próbować walczyć o swoje. Nie mamy przecież nic do stracenia.

Źródło: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here