Już w szkole średniej, a czasem nawet wcześniej, zastanawiamy się co chcielibyśmy robić w przyszłości. Jeśli chodzi o dalszą edukację, ścieżek jest wiele. Uczelnie proponują wiele możliwości. Studia dzienne czy zaoczne? W języku polskim, a może bardziej międzynarodowym angielskim? A tak w ogóle, w jakim mieście chcemy studiować? Przeglądając oferty zazwyczaj napotykamy na dwa rodzaje kształcenia -studia inżynierskie i licencjackie. Jaka jest ich specyfika i które z nich są dla nas lepsze?

Postaw na technikę, czyli słów kilka o studiach inżynierskich

Jest to na pewno gratka dla osób wybierających kierunki techniczne albo ścisłe. Kształcenie trwa 3,5 roku i kończy się uzyskaniem tytułu inżyniera. Cieszą się one ogromnym szacunkiem, ponieważ uchodzą za trudniejsze, niż studia licencjackie. Większy nacisk kładziony jest na umiejętności i praktykę, w oparciu o specjalistyczną wiedzę. Mogą to być powszechne kierunki tj. architektura, informatyka, energetyka czy geodezja. Jednak coraz większą popularnością cieszą się te z węższych dziedzin -inżynieria biomedyczna, akustyczna, elektromechanika lub automatyka. Niezależnie od wyboru studiów inżynierskich, czeka nas na nich ogromna liczba praktyk, a także obowiązkowe zajęcia z matematyki i fizyki. Dzięki temu absolwent jest gotowy do wejścia na rynek pracy. Można także poszerzyć wykształcenie o studia magisterskie, które trwają 1,5 roku.

Studia licencjackie cieszą się największą popularnością

Jest to forma kształcenia, którą wybiera większość absolwentów szkół średnich. Dzieje się tak dlatego, że oferują ogromną liczbę kierunków, z każdej dziedziny życia. Trwają one 3 lata i są dobrym przygotowaniem do pracy zawodowej. Każdy z kierunków licencjackich możesz uzupełnić o studia magisterskie trwające 2 lata i w ten sposób uzyskać pełne wykształcenie w danej specjalizacji. Co więcej, taki dwuczłonowy system kształcenia dał studentom możliwość uzyskania dwóch fakultetów -wybieramy jeden kierunek na licencjat, a na magisterkę wybieramy pokrewny, ale inny. Dwa dyplomy w 5 lat -brzmi dobrze. Tak jak w przypadku studiów inżynierskich, tutaj również podstawą jest zdobywanie wiedzy teoretycznej i umiejętności, lecz na pewno ilość godzin praktyk jest mniejsza. Wybierając taki rodzaj studiów, na prawdę dobrze jest później kontynuować je w formie magisterki. Na rynku jest coraz więcej uczelni wyższych, oferujących różne kierunki, co spowodowało, że mnóstwo osób kończy studia I stopnia. Jeśli chcesz zostać zauważony przez pracodawcę, postaw wyżej poprzeczkę. 

Co wybrać?

Oczywiście to zależy od tego czego oczekujemy. Jeżeli chcemy postawić na kierunki techniczne, świetną opcją, cenioną przez pracodawców będą studia inżynierskie. Kiedyś dostępne były tylko na politechnikach, dzisiaj możliwe także na uniwersytetach publicznych, jak i prywatnych. Jest to jednak opcja, która wymaga dużego zaangażowania. Jeżeli jednak kierunki ścisłe są dla nas abstrakcją, postawmy na studia licencjackie na uniwersytetach. Zazwyczaj jest na nich trochę mniej zajęć, w porównaniu do inżynierki, co daje możliwość podjęcia dodatkowej pracy lub innych zajęć. Niezależnie którą opcję wybierzemy, obie mogą dać nam tytuł magistra, co więcej w całym procesie kształcenia trwają tyle samo. A więc, co wybierasz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here