Kilka miesięcy temu zapadł ostateczny wyrok TSUE. Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego należy nam się zwrot kosztów operacyjnych oraz prowizji. Oczywiście dokładna wysokość zwrotu uzależniona jest od terminu spłaty. Jeszcze niedawno większość kredytodawców nie zwracała konsumentom gotówki, a więc nowe przepisy niosą za sobą wiele korzyści.

Tylko dla kredytów konsumenckich

Nowa ustawa dotyczy wyłącznie kredytów konsumenckich, czyli takich, które nie są związane z biznesem. Możemy ubiegać się o częściowy zwrot kosztów związanych z kredytem. Oczywiście to rozporządzenie godzi w interesy banków. Trzeba podkreślić, że instytucja finansowa nie może zaniechać wypłaty należnych pieniędzy. Z pewnością podczas postępowania wyjaśniającego zostanie nałożona na nią kara finansowa za próbę uchylenia się od aktualnych przepisów.

Niestety niektóre banki odmawiają wypłaty gotówki. Część instytucji nie wypłaca zwrotu bez wcześniejszego złożenia wniosku. Oznacza to, że kredytobiorca musi upominać się o swoje należności. Bywa to kłopotliwe, a także czasochłonne.

Umowy zawarte w przeszłości

Nowe przepisy dotyczą nie tylko umów kredytowych zawartych w ostatnim czasie. Jeśli mamy zamiar przedterminowo spłacić kredyty zaciągnięty kilka lat temu, to również należy nam się zwrot części kosztów. Po złożeniu odpowiedniego wniosku musimy poczekać na odpowiedź kredytodawcy. Jeśli bank nie zgodzi się na wypłatę środków finansowych, to powinniśmy walczyć o swoje należności. Pamiętajmy, że prawo jest po naszej stronie. Interesy konsumentów są kompleksowo chronione, co zmniejsza ryzyko oszustwa.

Brak wypłaty gotówki nie jest równoznaczny z postępowaniem sądowym. Możemy próbować dojść do porozumienia z daną instytucją finansową. W tym przypadku warto jest skorzystać z pomocy eksperta Kancelaria Lextio oferuje fachowe doradztwo, a także wsparcie na każdym etapie współpracy. Wykwalifikowani prawnicy wezmą na swoje barki wszystkie sprawy formalne, co stanowi wielki plus.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here