Szukanie pracy, to okres niezwykle stresujący chyba dla każdego. Okazuje się, że jest wiele branż, gdzie zmiana pracy, czy znalezienie interesującej nas oferty trwa dosłownie chwilę. Jest tak np. w branży IT, aczkolwiek jest to jedna z nielicznych specjalności, gdzie to praca szuka nas, a nie my pracy. Niestety większości z nas przychodzi to dużo trudniej, postaram się zatem przybliżyć wam wszystkie sposoby szukania pracy oraz pokażę jak skutecznie szukać pracy.

Gdzie szukać pracy, gdzie są ogłoszenia i jak planować karierę?

Jak szukać pracyPierwszą rzeczą nad którą musimy zrobić, to zadać sobie pytanie jak szukać pracy w naszej branży. Okazuje się, że ze wszystkich branż, inaczej będzie wyglądał ten proces, jeżeli szukamy zatrudnienia jako sprzedawca, a inaczej jeżeli jesteśmy pracownikiem branży informatycznej, lekarzem czy prawnikiem.

W przypadku informatyków, programistów czy specjalistów ds. IT, najskuteczniejszą metodą są specjalistyczne portale prace, nastawione głównie na tą wąską działkę. Przykładami takich portali będą:
just join it – jeden z najpopularniejszych portali z ofertami pracy dla programistów
no fluff jobs – popularny portal z ofertami pracy, bardzo popularny za granicą
bull dog job – dość popularny serwis z ofertami, zawierający dużo praktycznych wskazówek.

Jeśli natomiast jesteśmy prawnikami, pracownikami korporacyjnymi lub chcemy pracować dla firm o bardzo biznesowym podejściu do pracy i usystematyzowanej rekrutacji, najwięcej interesujących nas ofert, znajdziemy w popularnych serwisach ogłoszeń o pracę, typu pracuj. pl lub info praca.

Dość specyficzną grupą zawodową, są pracownicy niższego szczebla oraz wszyscy szukający pracy dorywczej, tutaj odpowiedź na pytanie jak szukać pracy najczęściej zaprowadzi nas do lokalnych portali z ogłoszeniami, gdzie ofert pracy dorywczej będzie najwięcej.

Niezależnie jakich ofert pracy szukamy, zawsze możemy spróbować zgłosić się do firm rekrutacyjnych. Wiele firm nie rekrutuje samodzielnie pracowników, tylko zleca to agencjom rekrutacyjnym i HR. Może się okazać, że przypadkowo tego typu agencja, będzie szukała kogoś o naszych umiejętnościach, lub jeśli będzie szukała w przyszłości, niewykluczone że w pierwszej kolejności zgłosi się do nas.

Jeśli już mamy pracę, ważne jest, żeby nasze CV nie budziło zastrzeżeń w przyszłości. Nie jest polecane zbyt częste zmienianie pracy, optymalnie jest jeśli z jedną firmą wiążemy się co najmniej na jeden rok. Oczywiście częstsze zmiany pracy nie eliminują nas z rynku pracy, ale może nie być to dobrze postrzegane, więc warto wziąć to pod uwagę – planując swoją karierę.

Inwestowanie w siebie sposobem na karierę.

sposoby szukania pracyJeśli dopiero będziemy się rozglądać za pracą, lub w przyszłości chcielibyśmy zmienić pracę na lepiej płatną, musimy pamiętać że najlepszą drogą uzyskania lepszych warunków pracy, jest inwestycja w siebie.
Proces budowania swojego wizerunku pracownika możemy usprawnić na wiele sposobów. W wielu przypadkach konieczne będzie uzyskanie kierunkowego wykształcenia wyższego, ale bardzo może nas wspomóc uzyskanie branżowych certyfikatów. Kolejnym ważnym krokiem jest uzyskanie w danej dziedzinie wizerunku eksperta – to da się osiagnać, mimo że czasami nie jest to proste.

Możemy zacząć udzielać się w internecie, dawać opinie na forach internetowych czy prowadzić specjalistycznego bloga lub pisać branżowe artykuły eksperckie. Każda tego typu aktywność znacznie przybliży nas do założonego celu.

Zawsze zdobywaj doświadczenie

Nawet jeżeli nie mamy akurat pracy, to zamiast siedzieć bezczynnie w domu, to warto jest znaleźć sobie staż albo wolontariat. Dzięki temu po pierwsze będziemy się rozwijać, po drugie w CV nie będziemy mieli przerwy a po trzecie możemy pomagać ludziom. Takie wpisy w CV wyglądają bardzo dobrze, widać że mamy jakieś pasje, że mamy jakiś pomysł na siebie, że potrafimy się czymś zająć. Ogólnie jest przyjęte, że ludzie posiadający pasje, są bardziej wydajni w pracy. Z tego powodu potencjalnie pracodawcy chętniej zatrudniają ludzi z pasjami i bez przerwy w życiorysach.

Podsumowanie

Mimo wszystkich starań o swoją karierę zawodową i jak najlepszą pracę, zawsze warto pamiętać, że dobrze płatna praca nie musi być tą wymarzoną. W wielu przypadkach okaże się, że czasami lepiej jest osiągać mniejsze zarobki, ale mieć większą satysfakcję z pracy i lepsze możliwości rozwoju. Czasami może to działać trochę inaczej, można lepiej czuć się w pracy, zarabiając mniej i mając mniej obowiązków na głowie. Jeszcze można w podsumowaniu dodać, miejmy pasje. Jeżeli nie mamy pracy, szukajmy sobie stażu, róbmy wolontariat, nie siedźmy bezczynnie w domu. Nic z tego nie będziemy mieli a każde dodatkowe doświadczenie jest w stanie nam pomóc w znalezieniu naszej wymarzonej pracy.

Analizując poniższe sposoby szukania pracy, mam nadzieję że wyczerpałem główny wątek tego artykułu – jak skutecznie szukać pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here