Jak zmienić pracęKażdy z nas pracując w firmie od jakiegoś czasu zastanawia się kiedy powinniśmy pracę zmienić. Powodów dla jakich decydujemy się zmienić pracę może być dużo. Najczęściej do zmiany pracy motywują nas potencjalnie wyższe zarobki, zwłaszcza jeśli słyszymy od znajomych pracujących w lepiej płatnych branżach o ich osiągnięciach. Innym czynnikiem, który najcześciej nas motywuje jest słaba atmosfera w obecnym miejscu zatrudnienia lub słabe możliwości rozwoju jakie zapewnia nam obecna firma. Zmiana pracodawcy może być dosć stresującym i trudnym procesem, zwłaszcza jeśli obecnie jesteśmy zatrudnieni na pełen etat, lub zadajemy sobie pytanie jak zmienić pracę, kiedy ogranicza nas zakaz konkurencji lub umowa lojalnościowa.

Jak szukać pracy, gdy jedną mamy?

Pracujemy w obecnego pracodawcy już jakiś czas, jednak zapadła już w naszej głowie decyzja zmieniamy pracę. Jak się więc do tego procesu przygotować oraz jak wyszukać interesujące nas ogłoszenia. Pierwszym krokiem będzie odwiedzenie charakterystycznych dla naszej branży portali z ogłoszeniami. Jeśli jesteśmy pracownikami IT, duży nacisk powinniśmy położyć na typowo branżowe portale jak just join it czy no fluff jobs. Dla wielu innych specjalności najlepszym rozwiazanie okaże się po prostu portal pracuj. pl.
Jeśli już wyszukamy interesujące nas oferty, powinniśmy przygotować aktualne CV, oraz zaktualizować nasz profil na linkedin. Głownie te dwa elementy są najbardziej analizowane przez rekruterów, gdy zmieniamy pracę.
Decyzja jaką jest zmiana pracodawcy, może nie przypaść do gustu naszym przełożonym, więc zwłaszcza w pierwszym okresie powinniśmy zachować dużą dyskrecję. Jeśli już pierwsi rekruterzy nawiążą z nami, kontakt ich też możemy poprosić o stosowną dyskrecję. Działy HR, mają zwyczaj sprawdzania naszych referencji – raczej woleli byśmy uniknąć sytuacji, kiedy to przyszły potencjalny pracodawca będzie się kontaktował z obecnym.

Jak umawiać się na spotkanie o pracę gdy pracujemy?

Problemem chodzenia na nowe rozmowy kwalifikacyjne, mogą się okazać nasze obecne godziny pracy – zazwyczaj przyjęło się, że praca odbywa się w godzinach 9:00 – 17:00. Najwygodniej jest poprosić rekrutera o spotkanie w możliwie wczesnych godzinach, np. 7:00-8:00 rano lub od 17:30 – wówczas będziemy mieli czas przed lub po pracy, żeby na spotkanie dotrzeć. Zawsze możemy także, poprosić o godziną nieobecność, kosztem dłuższej pracy innego dnia lub odpracowania zaległości w domu.
Jeżeli nie uda się wprowadzić w życie wyżej wymienionych metod, musimy zadbać o dobrą organizację i postarać się ustawić wszystkie spotkania w przeciągu jednego lub dwóch dni i wziąć na ten okres urlop. Zawsze można się też zasłonić chorobą, złym samopoczuciem lub wizytą u lekarza.

Jak zmienić pracę

Jak już uda nam się umówić na rozmowę z potencjalnym pracodawcą, musimy się do niej odpowiednio przygotować. Warto uzyskać o nowej firmie jak najwięcej informacji. Dowiedzieć się czym się zajmuje, jakie projekty realizowała. Dyskretne pochwalenie się takimi informacjami, zawsze pozytywnie wpływa na nasz wizerunek jako kandydata. Warto także zbadać jaka jest kultura w organizacji do której aplikujemy. Jeżeli jest to bardzo korporacyjna kultura pracy, niestosowne okaże się pójście na rozmowę w innym ubiorze niż garnitur wyjściowy. Natomiast jeśli jest to firma, gdzie pracują młodzi ludzie, którzy po biurze chodzą w klapkach i spodenkach, lepiej żebyśmy bardziej ubiorem pasowali do ich stylu ubierania się. Zawsze uniwersalnym rozwiązaniem będzie połączenie tych dwóch styli, zwłaszcza jeśli danego dnia mamy więcej niż jedno spotkanie. Dla przykładu, możemy założyć spodnie, koszulę i do tego mniej formalną marynarkę.
Na rozmowę powinniśmy pójść wypoczećie i maksymalnie zrelaksowani – to zawsze będzie klucz do zrobienia jak najlepszego wrażenia. Odradzał bym palenie papierosów czy drinka na rozluźnienie, rekrutująca nas osoba, może wyczuć zapach płynący z naszych ust, co nigdy nie zostanie dobrze odebrane.

Zawsze postarajmy się dobrze merytorycznie przygotować do rozmowy, a zmiana pracy będzie tak naprawdę szybką formalnością.

Zasada jest podobna jak podczas poszukiwania pracy. Im lepiej będziemy przygotowani do rozmowy, im lepiej będziemy znali obowiązku na stanowisku o które się ubiegamy i im więcej będziemy wiedzieć o firmie w której chcemy pracować, tym lepiej dla nas. Nasze szanse wówczas na rozmowie kwalifikacyjnej zdecydowanie wzrosną.

Oczywiście trochę inaczej wygląda sytuacja, kiedy to firma się zgłosi do nas, zaproponuje nam konkretne stanowisko. Wówczas oczywiście musimy się zapoznać z profilem firmy, z ich dzianiami i osiągnięciami, jednak wcale nie musimy aż tak bardzo wychodzić przed szereg. W końcu to oni chcą nas wyciągnąć z naszego dotychczasowego miejsca pracy, oczywiście życzę każdemu aby miał takie dylematy podczas zmieniania pracodawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here