Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że muzyka odgrywa sporą rolę w rozwoju naszego dziecka, obserwujemy to już w życiu płodowym: gdy podczas ciąży puszczamy maluchowi konkretną muzykę to po urodzeniu gdy ją słyszy, szybko jest się w stanie uspokoić.

Wpływ muzyki na dziecko

Muzyka pozwala rozwijać u dziecka te cechy, które będą przydatne mu w życiu dorosłym. Dowiedzione jest wieloletnimi badaniami, iż dzieci obcujące od najmłodszych lat z muzyką są bardziej rozwinięte intelektualnie oraz emocjonalnie od swoich rówieśników. Swoje korzyści znajdowało to również w lepszych wynikach w nauce. Co więcej, dzieci, które rozpoczynały swoją przygodę z grą na instrumentach miały o ponad 30 procent wyższe wyniki w testach na inteligencję w porównaniu z innymi dziećmi, które nie uczyły się gry na instrumentach.

W jaki sposób muzyka kształtuje?

Wśród dzieci uczących się gry na instrumentach można zaobserwować rozwój:

  • koncentracji, dzieci w wieku nawet kilku miesięcy, które odkrywają instrumenty wzmacniają swoją zdolność do koncentracji, co później umożliwia im łatwiejsze radzenie sobie w szkole,
  • koordynacji, gdzie gra na instrumentach poprawia koordynację ręka-oko, co rozwija zdolności motoryczne u naszego malucha,
  • relaksacji, czyli wpływ na zdrowie i samopoczucie, zauważmy, że muzyka relaksacyjna obniża u człowieka ciśnienie krwi, czy uspokaja serce, musimy zatem myśleć jakiej muzyki słuchamy przy naszym dziecku,
  • cierpliwości i wytrwałości, które dziecko kształtuje podczas gry na instrumencie, wielokrotnie przecież pewne próby nie wychodzą nam, grunt to nie poddać się i uparcie dążyć do celu, te zdolności przydadzą nam się niejednokrotnie wżyciu dorosłym, zawodowym,
  • pewności siebie, poprzez chwalenie dziecka za postępy czy próby, zachęcanie do rozwijania coraz to nowszych umiejętności, rośnie wtedy poczucie własnej wartości u dziecka, dzięki czemu czują się ze sobą szczęśliwe i wiedzą, że są w stanie osiągnąć wszystko, jeśli tylko zechcą.

Na co warto zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na wiek dziecka. Najmłodsi nie będą jeszcze w stanie uczyć się gry na instrumentach, w ich przypadku mamy raczej do czynienia z poznawaniem różnego rodzaju dźwięków i oswajania go z muzyką. Świetnie tutaj sprawdzą się różnego rodzaju bębenki, najlepiej wykonane z bezpiecznego materiału, takiego jak drewno. Instrument ten może wydawać różne tony, a dziecko może bawić się nim przez długi czas. Możemy także użyć specjalnej taśmy, by zawiesić dziecku instrument na szyi. W ten sposób maluch uczy się samodzielnie wystukiwać pewne dźwięki czy rytm i obywa się z muzyką.

Dobrym pomysłem jest także zabawkowa perkusja, gdzie dziecko wybija rytm pałeczkami, a także kolorowe cymbałki – w tym przypadku możemy nie tylko uczyć dziecko obcowania z muzyką, ale również kolorów.

Instrumenty dla naszych maluchów

Najpopularniejszym instrumentem, po który sięga na początku większość rodziców jest gitara akustyczna. Nie ma co się dziwić – jest tania, łatwa w transporcie i jest wielu instruktorów, którzy mogą nauczyć nasze dziecko gry na tym instrumencie. Tutaj dziecko ma okazję w szybkim tempie osiągać doskonałe efekty, wszystko zależne jest od jego zapału i pracowitości. A początek warto zdecydować się na gitarę ze strunami nylonowymi, ponieważ od nich mniej bolą palce. Jest to jednak nieuniknione, więc lepiej wybrać mniej bolesne rozwiązanie, by dziecko nie zraziło się do instrumentu. Pamiętajmy również o dopasowaniu wielkości sprzętu do wieku naszego dziecka, by miało dostęp do całego gryfu. Gitara akustyczna dla najmłodszych może kosztować około 100 złotych.

Jeśli nasze dziecko chciałoby rozpocząć przygodę z muzyką od instrumentów klawiszowych warto zdecydować się na keybord. Posiada on klawiaturę podobną do klawiatury fortepianu, lecz posiada o wiele więcej możliwości. Instrument ten nie jest zbyt ciężki, możemy więc spokojnie przemieszczać lub transportować go. Keybordy mają zazwyczaj zaprogramowanych kilkadziesiąt brzmień różnych instrumentów i posiadają głośniki. Niektóre modele posiadają też programy do uczenia, gdzie krok po kroku uczą danej melodii poprzez wciskanie odpowiednich klawiszy. Dla najmłodszych kupmy keybord bez pełnowymiarowych klawiszy, dla starszych dzieci taka klawiatura przyda się, by dźwięk brzmiał profesjonalnie. Taki sprzęt będzie nas kosztował około 200 złotych.

Coraz więcej dzieci zaczyna jednak od gry na skrzypcach, instrument ten nadaje się zarówno do gry solowej, jak i w zespole. W przypadku gry zespołowej dziecko często szybciej się uczy i czerpie z tego o wiele więcej radości i satysfakcji. Pamiętajmy jednak, że skrzypce to instrument, który wiąże się z muzyką klasyczną, musimy więc odpowiednio zachęcić dziecko do jej poznania. Nie ma też co ukrywać, że skrzypce to niełatwy instrument, w związku z czym nauka wymaga dużo zacięcia i cierpliwości. Instrument dostosowujemy również do wieku dziecka, taki sprzęt dla najmłodszych będzie nas kosztował około 400 złotych.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułKariera w finansach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here