Czy wiesz, że zwolnienia z lekcji W-F są w szkołach podstawowych nagminne? Przyczyny niedyspozycji są czasami wręcz absurdalne. Rodzice zgadzają się na to, by ich pociechy nie uczęszczały w zajęciach wychowania fizycznego i sami nie zdają sobie sprawy, jak dużą krzywdę im wyrządzają.

Okazuje się, że W-F jest nie mniej ważny od innych lekcji szkolnych. Sprawność fizyczna ma ogromne znaczenie w aspekcie rozwoju dziecka, a sport ma wpływ nie tylko na kondycję uczniów. Podczas zajęć wychowania fizycznego przebiega wiele procesów, a nie wszystkie mają na celu jedynie wsparcie sprawności fizycznej.

Warto zaznaczyć, że sport wpływa rzeczywiście na kondycję, ale też postawę, zdrowy kręgosłup, mocne stawy i mięśnie. Co więcej, zabawy ruchowe dla dzieci w wieku szkolnym są doskonałą zabawą i rozrywką, wręcz urozmaiceniem i ciekawą formą, która daje odprężenie po lekcjach odbytych w szkolnej ławce.

Pedagodzy zwracają też uwagę na jeszcze jeden aspekt. Podczas zabaw zespołowych dzieci uczą się pracy zespołowej, utrwalają relacje, nawiązują przyjaźnie, uczą się wygrywać i ponosić porażkę, potrafią zdrowo rywalizować, walczyć o swoje, być asertywnymi, sprawiedliwymi. Stają się koleżeńscy, pomocni, otwarci, poznają się lepiej.

Pamiętajmy także, że sport to zdrowie, a ruch ma przecież pozytywne znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy funkcjonowanie ludzkiego organizmu. W czasach, w których tak wiele dzieci boryka się z nadwagą i otyłością, a większość uczniów zagrożonych jest nadmiernymi kilogramami, wysiłek fizyczny jest podstawą, by zachować zdrowie, kondycję, cieszyć się dobrą energią, prawidłową postawą ciała i sprawnością fizyczną.

Lekcje W-F prowadzone są w szkołach podstawowych średnio 3 razy w tygodniu, bez względu na porę roku. Coraz popularniejsze stają się też szkoły z oddziałami sportowymi oraz zajęcia dodatkowe, w których główny nacisk kładzie się na rozwój fizyczny danej dziedziny sportowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here