Wiele osób posiadających talent muzyczny marzy o pracy muzyka sesyjnego. Co to takiego? To realizowanie siebie i swoich marzeń poprzez współpracę w rozmaitych projektach i koncertach, ale w sposób prywatny – unikamy w ten sposób często niechcianej popularności i rozgłosu, pozostając anonimowym. Można by rzec, że jest to wymarzona praca dla osób, które grają na instrumentach, jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że chcąc w ten sposób zarabiać na życie, musimy być doskonali w swojej dziedzinie.

Musimy zawsze dopasować się do wymagań

Muzyk sesyjny zazwyczaj otrzymuje konkretny  materiał, który musi opanować, opracować i zagrać. Często bywa tak, że po występie czy nagraniu kompozycja odchodzi w zapomnienie i nie mamy z nią już więcej styczności. Z jednej strony jest to mniej interesująca część tego zawodu, bo tak naprawdę wkładamy w coś całe serce i emocje zaledwie „na chwilę”.

Jednak z drugiej strony daje nam to nieograniczone możliwości rozwoju, ponieważ za każdym razem stykamy się z czymś innym i nie powtarzamy w kółko jednego i tego samego materiału, co uniemożliwiałoby nam rozwijanie swoich umiejętności.

Muzyk sesyjny ma nieco inną funkcję, niż normalny członek zespołu – w grupie zazwyczaj istnieją wspólne ustalenia, wiele długich dyskusji, a często też kłótni, bo gdy każdy chce coś zupełnie innego, to nie da się stworzyć czegoś dobrego. Tutaj otrzymujemy konkretny projekt, pomysł, do którego musimy się dopasować, ewentualnie przedstawić pewne drobne obiekcje.

Niekiedy otrzymamy kompozycje, gdzie naprawdę będziemy mogli się popisać i pokazać swoje umiejętności, co tyczy się właśnie szczególnie muzyków sesyjnych. W zespole bowiem zwykle panuje równość, gdzie każdy stara się prześcigać drugą osobę w swoich popisach.

Praktyka czyni mistrza

Chcąc być muzykiem sesyjnym, musimy przede wszystkim dużo ćwiczyć – zazwyczaj takie osoby uznawane są za wirtuozów, mistrzów swojego instrumentu, które są pożądane przez wiele wytwórni.

Należy więc postępować w następujący sposób:

  • Poświęcajmy sporo czasu na ćwiczenia, niekiedy musimy spędzić na grze nawet kilka godzin dziennie, by doskonalić swoje umiejętności.
  • Najlepiej zdobyć również wykształcenie muzyczne, w dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości – szkoły publiczne prywatne, mnóstwo kierunków i specjalizacji.
  • Dodatkowo możemy wzbogacać swoją wiedzę w kwestii teorii muzyki, koniecznością jest umiejętność czytania nut. Warto poznać rozmaite gatunki muzyczne, style grania, specjalizować się w interesującym nas gatunku muzycznym.
  • Bądźmy wszechstronni – nieustanny rozwój i próbowanie wielu stylów i gatunków czyni z nas doświadczonych i świadomych muzyków, którzy cieszą się dużym zainteresowaniem.
  • Znajdź swoje miejsce w jakimś zespole i organizujcie jak najczęściej próby, a nawet koncerty – w ten sposób zbieramy cenne doświadczenie, także sceniczne, które dodatkowo nas rozwija. Zawsze też jest to jakaś dodatkowa opcja, podczas gdy brakuje nam projektów.
  • Stwórzmy własny profil w Internecie jako muzyk sesyjny, umieśćmy dokładny opis swojej osoby oraz umiejętności, dzięki temu większa ilość osób ma szansę nas poznać i podjąć z nami współpracę.

Gotowi na wielką przygodę

Praca muzyka sesyjnego wiąże się ponadto z dużym poświęceniem i dyspozycyjnością. Może zdarzyć się, że następnego dnia będziemy wyjeżdżać 500 kilometrów od domu aby zagrać koncert i pod żadnym pozorem nie możemy nawalić. Często także jesteśmy zobowiązani do nawet kilkumiesięcznego uczestnictwa w próbach lub trasie koncertowej, z dala od domu – musimy więc w każdej chwili być gotowi.

Nie da się ukryć, że takie życie pełne jest spontaniczności, przygód i szybkiego tempa życia – jeśli jesteśmy osobami towarzyskimi, pełnymi energii i pozytywnie nastawionymi do życia, a do tego kochamy muzykę i grę na instrumencie – ta praca jest właśnie dla nas. Nasze życie może zmienić się w ciągu tygodnia o 180 stopni, jednak musimy pamiętać, że zbieramy w ten sposób doświadczenie i nabywamy nowe umiejętności.

Bądźmy profesjonalistami

Chcąc zwiększyć sobie szanse na udaną karierę, musimy koniecznie otworzyć się także na inne instrumenty. W ten sposób stajemy się nie tylko wirtuozami gitary, ale również skrzypiec – otwiera się przed nami więcej możliwości nie tylko samorozwojowych, ale również finansowych.

Jeśli zostaliśmy zaproszeni do konkretnego projektu, musimy zachowywać się w sposób profesjonalny. Co to oznacza? Z pewnością pełną dyspozycyjność i punktualność, nie możemy bowiem pozwolić na to, by reszta zespołu czy orkiestry siedziała i na nas czekała.

Starajmy się współpracować nie tylko z muzykami, ale także producentem – możemy proponować swoje rozwiązania czy pomysły, ale tylko wtedy, gdy będziemy mieć taką możliwość. W innym przypadku możemy zrazić do siebie inne osoby.

Powinniśmy także zainwestować w siebie – chcąc być profesjonalnym muzykiem sesyjnym, musimy posiadać oryginalny, wysokiej jakości sprzęt, instrumenty, oprogramowanie, nie zapominając także o własnym wyglądzie, w ten sposób pokazujemy swoje zaangażowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here