Każdego dnia podejmujemy wiele decyzji, jedne są dla nas przyjemne, z innymi ciężko nam się zmierzyć. Niestety często sytuacja życiowa wymusza na nas pewne postępowanie, do czego musimy się potem przyzwyczaić i to zaakceptować. Nie każda zmiana z początku wydaje się korzystna, lecz podchodząc do tego z odpowiednim nastawieniem, możemy sprawić, że będziemy w pełni akceptować swoje życie takim, jakie jest.

Czy warto być szczęśliwym?

Każdy w tym miejscu pomyśli sobie, że to głupie pytanie, jednak badania wskazują, że wiele osób ma bardzo negatywne nastawienie do życia i wszelkich zmian i zdecydowanie woli pozostać przy tym, co jest i pod żadnym pozorem tego nie zmieniać. Należy jednak wiedzieć, że będąc szczęśliwym człowiekiem mamy większe szanse na rozwój, zdobycie wymarzonej pracy, założenie rodziny, czy samorealizację, dzięki czemu przeżyjemy własne życie dokładnie w taki sposób, jakbyśmy tego chcieli.

Kiedy w naszym życiu zachodzą pewne negatywne i niespodziewane zmiany, wydaje nam się, że świat się zawalił. Odpychamy od siebie pozytywne myśli i stajemy się nieszczęśliwi, co odbija się nie tylko na naszym zdrowiu psychicznym, ale także fizycznym. Warto więc nauczyć się akceptować wszelkie zmiany, dzięki czemu będziemy zdrowsi, towarzyscy, troskliwi, przyjaźnie nastawieni i pełni chęci do życia.

Możemy uczyć się szczęścia i wzmacniać je każdego dnia w następujący sposób:

  • Doceniajmy to, kim jesteśmy i jakie życie mamy, musimy przywiązywać dużą wagę do naszego szczęścia, które nie jest wyłącznie wyrazem przyjemnych chwil czy etapów w naszym życiu. Jeśli zauważymy jak wiele tak naprawdę mamy i ile osiągnęliśmy, zupełnie inaczej podejdziemy do wszystkich spraw i żadne zmiany nie będą nam straszne.
  • Gońmy za szczęściem każdego dnia. Kto powiedział, że nie można mieć go więcej? Dobrze, jeśli każdy z nas znajdzie własną drogę do szczęścia i na swój sposób będzie radził sobie ze wszelkimi zmianami we własnym życiu. Rozglądajmy się dookoła i łapmy wszystkie okazje, które mogłyby dać nam szczęście.
  • Naśladuj tych, którzy są szczęśliwi. Jeśli mamy w swoim otoczeniu ludzi radosnych, pogodnych i szczęśliwych ze swojego życia, warto trzymać się ich blisko. W ten sposób możemy wiele się od nich nauczyć i znaleźć własny sposób na drogę do spełnienia. Możemy też zwrócić się do osób, które są profesjonalistami w tej dziedzinie i mamy możliwość porozmawiania z nimi o naszej ścieżce i wsparcia.

Żyjmy w zgodzie z samym sobą

Aby być naprawdę szczęśliwym, musimy na samym początku upewnić się, że w pełni akceptujemy siebie i mamy odpowiednie podejście do życia. Wiele osób boryka się na przykład z kompleksami, zamiast spojrzeć na to z nieco innej perspektywy: to tylko mało istotne aspekty wizualne, które możemy zmienić i które nie mają żadnego znaczenia w odniesieniu do tego, kim jesteśmy.

Musimy na spokojnie ustalić, jakie rzeczy nam przeszkadzają w naszym życiu, co nas męczy i spędza sen z powiek, a jakie aspekty naszego życia sprawiają, że czujemy się szczęśliwi i radośni. Najlepiej wziąć kartkę, podzielić ją  na pół i po jednej stronie spisać nasze słabości, a po drugiej rzeczy przyjemne. W ten sposób najczęściej zauważamy, że tematy, które do tej pory odsuwaliśmy od siebie, ponieważ nas unieszczęśliwiały, wcale nie są tak straszne i wyolbrzymialiśmy.

Starajmy się również nie żyć według różnych schematów. Możemy robić to, tego nie wypada, tego nie zrobię, bo nikt tego nie robi, a do tego się zmuszę, bo tak się powinno robić – nie ma nic gorszego od kierowania się takimi zasadami. Postawmy na spontaniczność i to, co wyłącznie dla nas będzie najlepsze, oczywiście nie krzywdząc w ten sposób innych. Działając według własnych zasad, przekonamy się, że możemy być szczęśliwi i cieszyć się każdym dniem nawet bez powodu.

Należy również wzmacniać swoje „ja”. Często mówmy o czymś w pierwszej osobie: „sądzę”, „wybieram” – w ten sposób jasno utwierdzimy się w tym, że sami decydujemy o własnym życiu i wybieramy właściwą dla nas drogę do szczęścia. Zróbmy też to, na co dawno mieliśmy ochotę, a coś nas hamowało: przefarbujmy lub zetnijmy włosy, zróbmy remont, zmieńmy styl ubierania się, innymi słowy – wyraźmy w stu procentach siebie!

Skończmy porównywać się z innymi ludźmi

Często jesteśmy nieszczęśliwi, ponieważ wciąż komuś czegoś zazdrościmy: ta ma piękną figurę, ten taki umięśniony, ona potrafi tak radośnie podchodzić do życia, a on niczym się nie przejmuje, szkoda, że my nie możemy tacy być. Bzdura! Wszystko zależy od tego, co siedzi w naszej głowie, ponieważ tak naprawdę możemy zdobyć wszystko.

Bądźmy też realistami – czy przypadkiem nie dążymy do tego, aby być jak nasza ulubiona postać z filmu, czy serialu? To przecież absurdalne, a jej kreacja została stworzona właśnie po to, by jak najwięcej osób dążyło do takich samych zachowań i takiego wyglądu. Dosyć tego, zacznijmy myśleć o sobie i wyrażać to, kim naprawdę jesteśmy. Oczywiście dobrze jest mieć pewne realne wzorce i osoby, które mogą nas wspierać w drodze do szczęścia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here