Poszukiwanie pracy dla każdego człowieka jest dość stresujący. Jeżeli szukamy pracy na wysokim stanowisku, to często jest tak, że musimy dokładnie udokumentować swoje umiejętności. Najprostszym sposobem na to, jest odpowiednio napisane CV. Są trzy najpopularniejsze metody napisania tego dokumentu i zrobienia autoprezentacji. Postaram się je krótko przedstawić i odpowiedzieć na pytanie jak napisać CV do pracy?

CV napisane chronologiczne

Jest to najczęściej spotykane i najbardziej tradycyjne CV. W takim CV napisanym chronologicznie całe nasze doświadczenie zawodowe przedstawiamy w sposób chronologiczny. Zazwyczaj zaczynamy od ostatniego stanowiska pracy i cofamy się w czasie. Takie CV jest spotykane zdecydowanie najczęściej i również do takiego CV są przyzwyczajeni zarówno pracodawcy jak i również osoby odpowiedzialne za rekrutację.

CV chronologiczne składa się z kilku sekcji

Pierwsza sekcja, to miejsce w którym wpisujemy nasze doświadczenie zawodowe. Najpierw opisujemy nasze ostatnie stanowisko i miejsce pracy, a następnie kolejne firmy, w których byliśmy zatrudnieni. Oczywiście musimy napisać jakie zajmowaliśmy stanowisko oraz jaki zakres prac i zadań to stanowisko obejmowało. W tym miejscu również możemy przedstawić nasze największe osiągnięcia podczas pracy w danej firmie.

Kolejna bardzo ważna lekcja to wykształcenie w zależności od tego jakie mamy wykształcenie oraz odbyte kursy czy też staże, ta rubryka będzie wyglądała bardziej lub mniej okazale. Warto wiedzieć, że podajemy ostatnie miejsce naszej edukacji. Warto skupić się na takich elementach, które mają bezpośredni wpływ na naszą prace.

Oprócz wykształcenia kolejnym ważnym elementem są wszelkiego rodzaju szkolenia i kursy, które odbywaliśmy. W tej sekcji możemy zaprezentować zdobyte przez nas umiejętności. Tutaj wpisujemy tylko szkolenia, które są bezpośrednio związane z stanowiskiem o które się staramy.

Bardzo ważne również są nasze kompetencje jak i umiejętności

To dobre miejsce na zaprezentowanie umiejętności technicznych czy też zawodowych. W tej sekcji również możemy napisać o umiejętnościach językowych. Są to bardzo często ważne informacje dla pracodawcy. Muszą jednak one tak jak w przypadku szkoleń być bezpośrednio powiązane, ze stanowiskiem na które aplikujemy.

CV funkcjonalne

Innym sposobem prezentowania swoich kompetencji oraz umiejętności jest CV funkcjonalne. W takim CV sprawą drugorzędną jest to na jakim stanowisku pracowaliśmy. Również miejsce pracy nie jest tak ważne jak zaprezentowanie swoich własnych umiejętności oraz udowodnienie, że jesteśmy w stanie spełnić wymagania stawiane na konkretnym stanowisku.

CV funkcjonalne

Trzeba jednak powiedzieć, że w Polsce tego rodzaju CV Najczęściej jest stosowane , aby coś ukryć. Dzięki takiej formule pisania CV można ukryć fakt długiego pozostawania bez pracy i aktywności zawodowej. Oczywiście taki fakt może być spowodowany różnymi rzeczami jak na przykład nasza choroba czy też rodzicielstwo. Jednak w związku z tym, że takie CV nie do końca jest jasne to pracodawcy patrzą na nie mniej przychylnym okiem niż na CV tradycyjne. Taka forma jaką jest CV funkcjonalne dobrze sprawdzi się podczas rekrutacji na stanowisko gdzie są wymagane konkretne umiejętności i łatwo możemy je potwierdzić.

Są jednak momenty gdy warto z niego skorzystać?

CV funkcjonalne bardzo dobrze się sprawdzi w sytuacji kiedy planujemy na przykład zmianę branży. Jeżeli jedynym wymaganiem jakie jest stawiane nowemu pracownikowi jest znajomość języka angielskiego, to wówczas CV funkcjonalne jest do tego idealnym rozwiązaniem.

Drugim momentem gdy tak napisane CV będzie przydatne, to posiadanie bardzo dużych kompetencji i umiejętności w danym rejonie. Tak napisane CV ma wówczas sprawić, aby rekruter skupiał się na naszych umiejętnościach a nie mało istotnych innych elementach.

CV funkcjonalny również dobrze sprawdzi się w momencie, gdy pracowaliśmy na podobnych stanowiskach w różnych firmach i nie ma sensu każdego z nich opisywać oddzielnie.

CV mieszane

Stanowi połączenie obu poprzednich typów. W takim rodzaju CV możemy zaprezentować zarówno nasze umiejetności i zdobyte kompetencje, ale ubrać je w określone ramy czasowe. W takim CV na początku skupiamy się na naszych umiejętnościach, potem dopiero prezentujemy chronologicznie czas ich zdobywania. Pozwala to na zaprezentowanie siebie z jak najlepszej strony a z drugiej strony daje przyszłemu pracodawcy szansę na zweryfikowanie tych umiejętności.

Gdy doświadczenia brak

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku pracy ma bardzo duże problemy z napisaniem CV. Zwłaszcza, że takie początkujące osoby zazwyczaj nie mają co wpisać do CV. W takiej sytuacji najczęściej wpisywane są informacje o wykształceniu. Prezentuje się prace magisterskie. Jeżeli mieliśmy przyznane stypendium naukowe, to również możemy się nim pochwalić.

Na zakończenie

Jak widać w dużej mierze, to w jaki sposób napiszemy CV zależy od tego do czego ono ma służyć. Warto jest wybrać jak najlepszą opcję, wówczas nasza szansa na zdobycie pracy o którą się staramy jest całkiem spora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here